Blog

هارد دیسک چیست؟

توسط سخت افزاردر ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

دیسک سخت یا هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک چیست؟ _ می‌توان گفت دیسک سخت یا (Hard Disk Drive) بزرگترین حافظه جانبی موجود در کامپیوتر است. تقریبا همه داده‌ها از جمله سیستم عامل (Operating System)، فایل‌ها، برنامه‌ها و … روی حافظه جانبیِ دیسک سخت قرار می‌گیرند. هارد دیسک‌ها معمولا به اندازه یک کتابچه با اندازه‌ای بین ۳.۵ تا ۶ اینچ هستند.هارد دیسک یک قطعه سخت افزاری پرکاربرد در کامپیوتر، موبایل ، تبلت و… است که برای ذخیره کردن محتوای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر ما با کامپیوتر می شناسیم. به دلیل پیشرفتی که در تکنولوژی ساخت هارد ها اتفاق افتاده است . ما شاهد استفاده از هارد ها درگوشی های موبایل و سایر تکنولوژی های جدید به شکل های مختلف هستیم.

هاردهای کامپیوتر در دو نوع هاردهای داخلی و هاردهای خارجی وجود دارند . استفاده از هاردهای اکسترنال برای افزایش فضای ذخیره سازی کامپیوترها بسیار رایج است.هاردهای اکسترنال می توانند تا بیش از ۲۰ ترابایت هم حجم داشته باشند.

وب سازان خزر

انواع هارد

هاردها در دو نوع اکسترنال و اینترنال در بازار موجود هستند که در دو نوع مختلف از نظر فناوری و عملکرد موجود می باشند که هاردهای SSD و HDD مهمترین و کاربردی ترین آنها هستند.

هارد اینترنال

هارد اینترنال یا همان حافظه داخلی کامپیوتر است. که می تواند تمام داده های سیستم، برنامه ها و فایل های خود را بدون نگرانی از بابت حذف شدن بر روی این دیسک سخت ذخیره سازی و محافظت نماید. معمولاً قیمت هاردهای اینترنال با توجه به برند و میزان حافظه ای که دارند متغیر می باشد، به عبارتی هر چه حافظه ذخیره سازی آنها بیشتر باشد و همچنین کمپانی سازنده آن معتبر تر باشد به طبع قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

ظرفیت ذخیره سازی هاردهای اینترنال معمولاً بین ۱ تا ۱۸ ترابایت می باشد.البته لازم به ذکر است که مخاطبان می توانند برای ذخیره سازی بیشتر تعداد هاردهای خود را داخل کامپیوتر افزایش دهند .بدون هیچ گونه مشکلی داده های خود را با هر مقدار ظرفیتی که می خواهند حفظ و نگه داری نمایند. هارد ۱۰ ترابایت و ۸ ترابایت نیز، از رایج ترین آنها است.

هارد اکسترنال

بسیاری از مخاطبان محتوا و اطلاعاتی دارند که معمولاً تمایل دارند به صورت شخصی و همیشه آن را نگه داری کنند که با این اوصاف همراه داشتن یک هارد اکسترنال بسیار ضروری خواهد بود. یکی از عمده تفاوت های هاردهای اکسترنال با اینترنال این مساله می تواند باشد که هارد دیسک اکسترنال را می توان از سیستم جدا نمود اما هارد اینترنال معمولاً داخل کامپیوتر قرار می گیرند و قابل جدا شدن نمی باشند.

هاردهای اکسترنال در دو نوع Desktop و Portable در بازار موجود می باشد. که از نوع Desktop به دلیل حجم زیاد و وزن نسبتاً بالایی که دارد.بیشتر در ذخیره سازی و پشتیبان گیری داده ها در سازمان ها و شرکت های خاص استفاده می شود. البته این نوع از هاردها در مقایسه با هاردهای دیگر از سرعت بیشتر و همچنین میزان حافظه بیشتری برخوردار می باشند.

هارد های Portable نوع دیگری از حافظه می باشند که می توان آن را از طریق USB به سیستم وصل کرد. معمولاً برای ذخیره فیلم ها و محتوایی که کیفیت HD را دارا می باشند. از این نوع حافظه استفاده می کنند. چرا که می تواند به بهترین شکل ممکن داده ها و فایل های پشتیبان را ذخیره و نگه داری کند.

هارد دیسک چه وظیفه‌ای دارد؟

دیسک سخت یک وظیفه دارد و آن حفظ دائمی داده‌ها است. هر داده دیجیتالی و اطلاعاتی که برای ذخیره سازی به هارد دیسک ارسال می‌شود.تا زمانی که حذف نشود بر روی سکتورها، در مکان‌ خود باقی خواهد ماند. البته ممکن است شرایط محیطی نیز در از بین درفتن این داده‌ها اثر بگذارد.

هارد دیسک چگونه کار می‌کند؟

دستورها همراه با داده‌های ارسالی یا دریافتی از هارد دیسک، توسط Disk Controller (کنترل کننده دیسک) تفسیر می‌شوند. تفسیر کردن به این معناست که دیسک می‌فهمد که طبق دستور داده شده مکان داده مورد نظر در کجا قرار داشته طبق آن عمل خواندن یا نوشتن شروع می‌شود زمانی که سیستم عامل یا یکی از قطعات سخت افزاری نیاز به ذخیره کردن داده یا دریافت آن داده‌ها را دارند. دیسک کنترلر وارد عمل می‌شود. و دستور مورد نظر را برای Actuator ارسال می‌کند.

حال قسمت Actuator وظیفه دارد تا Head Arm (بازوی مکانیکی Head) را به قسمت‌های مختلف Platter هدایت کند. چون امکان دارد داده‌های یک فایل در مکان‌های مختلفی بر روی Platter ها ذخیره شود، بنابراین Head Arm ممکن است بین قسمت‌های مختلف پلاتر جابجا شود. حال قسمت Head وظیفه دارد تا با توجه به دستور داده شده (خواندن یا نوشتن داده) کار خود را بر روی سکتور فیزیکی مورد نظر انجام دهد.

هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک چیست؟

درصورتی که دیسک کنترلر دستور خواندن نوشته را داده باشد. در این صورت Head وظیفه دارد تا داده‌های مغناطیسی صفر و یک را بر روی قسمت‌های مختلف Platter بخواند و آن را به Actuator بفرستد. خواندن به این صورت است که قطب‌های مغناطیسی (N یا S) هر یک از مکان‌های داده را حس کرده. سپس معادل صفر یا یک آن را برمی‌گرداند. سپس Actuator داده‌های خوانده شده را به دیسک کنترلر باز می‌گرداند تا مورد پردازش قرار گیرد.

اما اگر دیسک کنترلر داده‌ای را برای ذخیره کردن به هارد دیسک بفرستد، در این صورت Actuator وظیفه دارد داده‌ها را تک به تک به Head ارسال کند تا قسمت Head این داده‌ها را به صورت صفر و یک در فضا های ذخیره سازی Platter ذخیره کند. ذخیره به این صورت است که هد نوشتن، مکان‌های داده موجود روی پلاتر را طبق دستور صفر یا یک بودن، تغییر قطب می‌دهد. مثلاً قطب N را به بالا یا برعکس نشانه گذاری می‌کند.

قسمت داخلی هارد دیسک ها معمولاً مهر و موم شده هستند تا از ورود گرد و غبار به داخل، و اختلال در کار قطعات جلوگیری شود. همچنین در داخل هارد دیسک‌ها یک فیلترینگ هوا برای فیلتر و خارج کردن گرد و غبار، جاسازی می‌شود.

وب سازان خزر

حافظه SSD چیست؟

کلمه ی SSD مخفف عبارت Solid State Drive می باشد و به معنی (دیسک حالت جامد) است. اما تفاوت هایی با هارد دیسک سخت دارد که آن نداشتن بازوی الکتروکی می باشد .

مزایای HDD ها

قیمت این نوع از هاردها ارزان تر و مقرون به صرفه تر است.
دارای ظرفیت مناسبی هستند.
در بازار رواجب یشتری دارند
طول عمر این هارد ها هم بستگی به میزان استفاده از آن ها دارد

معایب HDD ها

این نوع از هارد ها چون دارای قطعات متحرک هستند ممکن است زود خراب شوند.
برای دسترسی به اطلاعات و داده های داخل هارد، هدها باید مدام حرکت کنند . این می تواند در طول عمر هارد تاثیر منفی بگذارد.
اندازه این نوع هارد ها بزرگ است و نمی توان در دستگاه های کوچکی مانند تبلت ، مینی لپ تاپ و تلفن های همراه مورد استفاده قرار بگیرند.
انرژی زیادی مصرف می کنند
اغلب در هنگام کار سر و صدا دارند.

هارد دیسک چیست؟

کلمه HDD به چه معناست؟

کلمه HDD مخفف عبارت Hard Disk Drive به معنای “دیسک درایو سخت” است. دیسک درایو سخت با نام‌های زیر نیز شناخته می‌شود:

Hard Drive (درایو سخت)
Hard Disk (HD) (دیسک سخت)
Disk Drive (درایو دیسک)
Disk File (دیسک فایل‌ها)
Direct Access Storage Device (DASD) (فضای ذخیره سازی با دسترسی مستقیم)
Fixed Disk (دیسک ثابت)
Hard (هارد)

انواع هارد دیسک

انواع هارد دیسک به شرح زیر می باشد:

هارد اتصال موازی تکنولوژی پیشرفته (PATA)
Hard disk سریال (SATA)
هارد رابط سیستم کامپیوتر کوچک (SCSI)
Hard disk های وضعیت جامد (SSD)

وب سازان خزر

هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک چیست؟

اجزای مختلف Hard Disk

اجزای مختلف هارد دیسک ها عبارتند از:

1.کنترل کننده مرکزی (Actuator):

نوعی مغز هارد دیسک است که وظیفه آن کنترل قسمت های مختلف هارد را بر عهده دارد. این قسمت بسیار دقیق می باشد و وظیفه دارد تا با دیگر قطعات کامپیوتر در ارتباط باشد.

2.بازوی مکانیکی (Head Arm):

وظیفه این قسمت وظیفه این است که هد را به محل مورد نظر برساند. این قسمت نیز می تواند سر هد را از مرکزی ترین نقطه پلاتر تا کناری ترین نقطه آن بفرستد. برای هر پلاتر دو قسمت بازوی مکانیکی همراه با سر Head وجود دارد.

هارد دیسک چیست؟

3.هد خواندن و نوشتن:

این جز از هارد دیسک توسط Head Arm حرکت می کند. کار آن خواندن و نوشتن داده ها به صورت باینری بر روی قسمت های بسیار ریز موجود در platter می باشد وقتی که هد وظیفه ذخیره داده ها را دارد و مقادیر صفر و یک را در این قسمت های بسیار ریز قرار می دهد وقتی که قصد خواندن داده ها را دارد. برعکس عمل نوشتن، مقادیری را در هر یک از قسمت هایی که توسط کنترل کننده مرکزی مشخص می شود. قسمت هد با پلاتر خود تنها چند نانومتر فاصله دارد.

4.پلاتر:

وظیفه صفحات پلاتر حفظ داده ها به صورت صفر و یک در قسمت های بسیار ریز می باشد که به این بخش های بسیار ریز، سکتور گفته می شود. می توانند یک بیت را در خود ذخیره  کنند. اندازه هر یک از این قسمت ها حدود 846 nm می باشد. معمولا در هر هارد دیسک بیش از یک صفحه پلاتر وجود دارد. لازم به ذکر است که جنس این صفحات از شیشه یا سرامیک می باشد.

5.موتور چرخان دیسک ها (Spindle):

این قسمت فقط وظیفه چرخاندن پلاترها را بر عهده دارد. بدین ترتیب قسمت هد می تواند داده ها را بر روی نقاط مختلف صفحات دیسک بخواند و بنویسد. قسمت موتور چرخان دیسک ها می تواند از 4200 تا 15000 دور در دقیقه بچرخد.

بیشترین ظرفیت هارد دیسک مربوط به چه نوع هاردی هست؟

به طور کلی ظرفیت متوسط هارد ها در حدود ۸ ترابایت است. بیشترین ظرفیت یک هارد درایو ۱۰ ترابایت مربوط به BarraCuda Pro می‌ باشد.

مشاوره طراحی سایت
برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،
می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید.
تلفن تماس : 01132256877
همراه : 09129317376

    سبد خرید
    question