Blog

نکات مهم در طراحی سایت برای کودکان

توسط طراحی سایتدر ۵ آبان ۱۳۹۹

نکات مهم در طراحی سایت برای کودکان | طراحی وب سایت از یک سری اصول استاندارد پیروی می‌کند که رعایت آن موجب بهبود عملکرد سایت در ارتباط با کاربران مجازی می‌شود. طراحی سایت برای کودکان از این اصول مستثنی نیست. نکاتی در طراحی سایت برای کودکان وجود دارد که هر طراح سایتی باید به آن ها توجه کند ،تا وب سایتی مورد علاقه کودکان و مورد تأیید والدین طراحی نماید.

رده های سنی

در طراحی سایت کودکان، سن مهمترین عامل میباشد. طرح کلی وب سایت و اجزاء مورد استفاده در آن ، کاملاً با توجه به سن کاربران سایت تعیین می شوند. 4 رده سنی برای کودکان وجود دارد :
3 تا 5 سال
6 تا 8 سال
9 تا 12 سال
نوجوان از 13 به بالا
پس قبل از هر چیز رده سنی کاربران سایت را مشخص کنید و ببینید چه چیزهایی برای هر رده سنی جالب و جذاب است.

وب سازان خزر

3 تا 5 سال : به رنگ های روشن، کاراکترهای بامزه و اجزایی از طبیعت بیشتر واکنش نشان میدهند.مقدار نوشته را در سایت به حداقل برسانید و از تصاویر گرافیکی و موسیقی و صداهای مختلف استفاده کنید.

6 تا 8 سال : علاقه بیشتری به خواندن نشان می دهند پس می توانید از نوشته استفاده کنید ولی با کلمات و عبارات ساده.

تصاویر گرافیکی باید بیشتر از کارتونی بودن، حالت انسانی و واقعی داشته باشند ،و از تنوع رنگی عمیق تری میتوان استفاده کرد تایپوگرافی هم باید کاملاً ساده باشد.

9 تا 12 سال : بیشتر دوست دارند با سایت تعامل داشته باشند، پس اجزاء تعاملی بیشتری در سایت قرار دهید. سایت باید حالت بالغانه تری داشته باشد به همراه ترکیبی از تصاویر و نوشته ها.استفاده از بازی های تعاملی در سایت برای این رده سنی انتخابی مناسب می باشد.

13 به بالا : نوجوانان در این سنین بیشتر تمایل به بزرگسال بودن دارند پس طراحی سایت را به گونه ای،نزدیک به سایت های بزرگسال انجام دهید. در این رده سنی رنگ های تیره تر و عمیق تر بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.

نکات مهم در طراحی سایت برای کودکان

والدین

والدین میخواهند اطمینان داشته باشند که وب سایت مورد نظر مناسب سن کودکشان بوده ،و حاوی مطالب آموزشی و مفید است. پس در طراحی سایت کودکان والدین را هم در نظر بگیرید.حتی میتوانید بخشی را در سایت فقط به والدین اختصاص دهید.

 

 

نکات مهم در طراحی وب سایت برای کودکان

 

رنگ

رنگ یکی از مهمترین اجزاء در طراحی سایت. به خصوص برای کودکان میباشد.سعی کنید از رنگ های روشن و شاد استفاده کنید.رنگ های پایه ای و اصلی مثل زرد. قرمز، سبز،آبی و بنفش بدون هیچ سایه روشنی برای استفاده در سایت، کودکان مناسب هستند.در طراحی سایت کودکان بر عکس طراحی سایت های دیگر هر چه تعداد رنگ های به کار رفته بیشتر باشد بهتر است ،یعنی از 6 یا 7 رنگ مختلف هم میتوانید استفاده کنید. تعداد رنگ بیشتر بدون سایه روشن،و فیلتر بهترین انتخاب برای وب سایت کودکان است.

تایپوگرافی :

برای مخاطبانی که توانایی خواندن پایین دارند یا اصلا نمیتوانند بخوانند، انتخاب تایپوگرافی بسیار تأثیرگذار بوده،و میتواند باعث موفقیت سایت یا حتی شکست سایت شود. فونت های ساده و به اصطلاح sans serif،بهترین گزینه برای کودکان هستند در حالی که برای نوجوانان می توان از فونت های متنوع تری استفاده کرد.نوع فونت ها را در طراحی سایت برای کودکان زیاد تغییر ندهید و تنها از یک نوع فونت استفاده کنید.

در طراحی سایت برای نوجوانان میتوانید از 2 نوع فونت استفاده کنید.به سایز فونت هم توجه کنید.سایز فونت ها در سایت کودکان حداقل 14 باید باشد. هر چه رده سنی پایین تر باشد سایز فونت باید بزرگتر و واضح تر باشد.ولی برای نوجوانان و سنین بالاتر فونت ها میتوانند کوچکتر باشند.

نکات مهم در طراحی سایت برای کودکان

زبان :

به همان اندازه که طراحی سایت کودکان و ظاهر آن مهم است نوع زبانی که در سایت استفاده می کنید هم اهمیت دارد.زبانی که مناسب با هر رده سنی باشد برای فهمیدن و ارتباط برقرار کردن کودک با سایت الزامی است.تصاویر و انیمیشن ها باید بیشتر از نوشته ها باشند. هر چه رده سنی پایین تر باشد میزان نوشته کمتر و تصویر باید بیشتر باشد.

نکاتی در طراحی سایت کودکان

نکاتی در طراحی سایت کودکان

کودکان زیر 5 سال معمولاً نوشته های زیاد را دوست ندارند و تشخیص نمی دهند. ولی علاقه دارند که نوشته های کوچک تک کلمه ای با طرح شاد و جالب ببینند. کودکان بالای 6 سال کم کم شروع به خواندن می کنند. و میتوانند جملات ساده و کوتاه را بخوانند. پس در طراحی خود برای این سنین از جملات کوتاه با کلمات ساده استفاده کنید.سنین بالاتر با توجه به توانایی بیشترشان در خواندن و آنالیز کردن جملات می توانید،از عنوان و سرفصل و پاراگراف های کوتاه برایشان استفاده کنید.

ایجاد بازی :

قرار دادن بازی آنلاین در سایت راه خوبی برای جذب کودکان. و نگه داشتن آن ها در سایت می باشد.کودکان عاشق بازی کردن هستند حتی بازی های ساده مثل تشخیص رنگ ها. پس از این ویژگی، حتماً در طراحی سایت برای کودکان استفاده کنید.دقت داشته باشید که بازی ها ساده و قابل فهم باشند.دکمه های عملیاتی باید بزرگ و به راحتی قابل دیدن باشند.برای بازی ها جایزه قرار دهید،به خصوص برای رده های سنی بالاتر تا کودکان بیشتر تشویق به ادامه بازی شوند.

وب سازان خزر

انیمیشن و طراحی کارتونی :

انیمیشن و شکل های کارتونی اجزایی هستند که از همه بیشتر باعث جلب توجه کودک به خصوص در سنین پایین تر می شوند. در کنار انیمیشن ها و تصاویر کارتونی از موسیقی، ویدئو و کاراکترهای کارتونی هم استفاده کنید.

طراحی سایت کودکان

طراحی سایت کودکان

محتوای آموزشی :

مغز کودکان علاقه به یادگیری دارد. و وب سایت ها میتوانند بهترین پلت فرم برای آموزش نکات مفید، به صورت سرگرم کننده و جذاب برای کودکان باشند. از طریق بازی ها و فعالیت های آموزشی،مثل درست کردن پازل مطالب آموزشی را در سایت به کودکان ارائه کنید.

جلب اعتماد والدین :

همانطور که گفتیم طراحی سایت کودکان باید طوری باشد که اول از همه اعتماد والدین را به خود جلب کند، تا اجازه بدهند کودکشان از وب سایت استفاده کند. این حس باید به آن ها منتقل شود که سایت شما ،سایتی مورد اعتماد با محتوای مناسب کودکان است. بخشی را در سایت به والدین اختصاص بدهید،و در آنجا هدف اصلی وب سایت و اطلاعات مورد نیاز دیگر را ارائه کنید.

 

نکات مهم در طراحی وب سایت برای کودکان

مشاوره طراحی سایت

برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،

می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید .

تلفن تماس :01132256877

همراه :09129317376

    سبد خرید
    question