Blog

چگونه یک استراتژی سئو موثر در سال 2021 ایجاد کنیم | وب سازان خزر

توسط سئو و بهینه سازیدر ۶ مهر ۱۴۰۰

نکات استراتژی سئو موفق

 

نکات استراتژی سئو موفق وب سازان خزر داشتن یک استراتژی سئو مناسب می تواند در راستای تحقق اهداف شرکت به شما کمک می کند، اینکه شما نحوه پیاده سازی آن را دانسته و آن را به بهترین نحو ممکن اجرا کنید خودش قدمی محکم برای شماست چه شمایی که کارشناس سئو یا حتی مدیر سئو یک شرکت هستید نیاز دارید که در نحوه اجرا و مدیریت یک استراتژی موفق سئو تلاش کنید. اما یک استراتژی خوب چگونه تدوین می شود و چقدر طول می کشد تا به ثمر بشیند؟ آیا فرایند انجام سئو خیلی سریع نتیجه می دهد؟ قطعا پاسخ این سوالات خیر است! با مطالعه این مقاله از برترین نکته های تدوین یک استراتژی سئوی عالی مطلع می شوید. با ما همراه باشید…

استراتژی سئو چیست؟

به احتمال زیاد با مفهوم سئو آشنایی دارید. اما از اینکه استراتژی سئو چیست چندان اطلاعی ندارید. در صورتی که بتوانید یک برنامه بلند مدت برای موفقیت در سئو طرح ریزی کنید، آن برنامه seo strategy خواهد بود. همانطور که بیان شد این یک برنامه بلند مدت است و نباید انتظار داشته باشید سریعا ثمره دهد تا به موفقیت دلخواه خود دست یابید.

در تدوین یک استراتژی سئوی موفق شما باید تلاش کنید سایت خود را به بهترین شکل در تمام زمینه ها از جمله محتوا، ظاهر، طراحی و سرعت دسترسی کاربران و … بهینه کنید. تمامی این اقدامات باید با توجه به اهداف شما صورت گیرد. بنابراین توصیه ما به شما این است قبل از هر اقدامی، اهداف بازاریابی خود را به صورت کاملا شفاف با متخصص سئو خود در میان بگذارید.

متخصصین سئو یا هر فرد علاقمند به آموزش سئو در واقع متخصصینی هستند که به شما کمک می کنند تا بتوانید به بهترین شکل، ترافیک ارگانیک و واقغی کسب کنید و اهداف خود را دنبال کنید. اما این مسئله تا چه اندازه مهم است؟ داشتن یک استراتژی سئو موفق چه مزایایی را برای صاحبان کسب و کارها به همراه دارد؟

تدوین یک استراتژی سئو برای کسب و کار

هرگاه خواستید بدون برنامه ریزی و استراتژی بهینه سازی، در سایت خود کاری انجام دهید به روز اولی فکر کنید که کسب و کار خود را راه اندازی کردید. اهداف و آرزوهایی که داشتید را به خاطر بیاورید. استراتژی سئو به شما کمک می کند تا همواره با یک برنامه خوب به سمت هدف و آرزوی خود گام بردارید. به نحوی می توان گفت: «Seo Strategy» چراغ راهنمای شما به سمت آن چیزی است که می خواهید.

در تدوین یک استراتژی برای بهینه سازی سایت خود، شناخت درستی نسبت به نقاط ضعف و قوت خود پیدا خواهید کرد. شناخت این مسائل به شما کمک می کند تا گام های درستی بردارید. در نتیجه پیشرفت خواهید کرد. با داشتن یک برنامه دقیق می توانید تمام نکات و مسائل مربوط به کسب و کارتان را زیر نظر داشته باشید؛ حتی مسائلی که تا کنون اهمیت چندانی به آن ها نمی دادید.

نکات استراتژی سئو موفق

نکات استراتژی سئو موفق وب سازان

استراتژی سئو اشتباهات پیشین شما را به شما نشان می دهد. اگر عقل سلیم داشته باشید دیگر آن ها را تکرار نخواهید کرد. در نتیجه در منابع و انرژی تا حد زیادی صرفه جویی خواهد شد. اگر بتوانید هوشمندانه عمل کنید، به زودی پیشرفت های بیشتری نیز خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:

اصول پشتیبانی سایت | وبسازان خزر

آیا استراتژی فقط برای کسب و کار های نوپاست؟

خودتان چطور فکر می کنید؟ اگر از ما بپرسید، پاسخ این سوال خیر است. تدوین استراتژی برای سئو، فقط برای کسب و کارهای جدید نیست! یک کسب و کار قدیمی هم برای حفظ جایگاه خود و همچنین پیشرفت بیشتر به تدوین استراتژی نیاز دارد. اهمیت این مسئله هم برای کسب و کارهای جدید و هم کسب و کارهای قدیمی به یک اندازه است. تصور کنید که اگر یک کسب و کار قدیمی استراتژی خاصی برای بهینه سازی خود نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد. دیر یا زود مدیران آن کسب و کار باید صندلی ریاست را رقبای خود بسپارند.

اگر شما یک آنلاین شاپ قدیمی دارید و نگران حفظ جایگاه و رتبه سایت خود هستید، کاملا طبیعی است. کاری که لازم است انجام دهید این است که مشتریان ثابت و وفادار خود را، برای خرید دوباره قانع کنید‌. علاوه بر این باید به کاربران جدید خود، یک دلیل برای مراجعه دوباره ارائه دهید.

حالا دیگر اهمیت استراتژی سئو را برای کسب و کار خود فهمیده اید. اگرچه به عنوان صاحب اصلی کسب و کار نیازی به درک عمیق اصول سئو ندارید، یا اینکه بدانید سئو چیست اما باید یک دید کلی و دقیق در این زمینه داشته باشید تا بتوانید اهداف خود را برای متخصص سئوی خود شرح دهید. در ادامه مهم ترین گام هایی که برای موفقیت در بهینه سازی سایت خود به آن ها نیاز دارید، آورده شده است. با مطالعه این اصول، می توانید با توجه به نیازهای خود، یک استراتژی شخصی عالی برای سئوی سایت خود طراحی کنید:

۱- محتوا را دست کم نگیرید

به عنوان اولین گام تعیین استراتژی سئو، باید به کیفیت محتوای سایت اهمیت بدهید. به عنوان مدیر سایت باید انتظاراتی را که از کیفیت و نوع محتوا دارید را با تیم تولید محتوا در میان بگذارید. یک محتوای خوب، به جای تمرکز بر کلمات کلیدی باید به قصد و نیاز مخاطبان بپردازد.

تلاش کنید محتوای شما یک ارزش ماندگار خلق کند. به این معنا که حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد و نیازی را از کاربران برطرف کند. به جامع بودن محتوا توجه کنید. تحقیقات انجام شده نشان می دهد عمده مقالاتی که در رتبه اول گوگل قرار گرفته‌ اند بیش از ۲۰۰۰ کلمه بوده اند. به نظر شما این یعنی چه؟ یعنی موتورهای جستجو به کامل بودن مطالب توجه دارند!!!

یک نکته‌ مهم:

حواستان باشد که برای تولید یک محتوای با کیفیت، نیازی به رعایت تمام اصول سئو ندارید. در این صورت تنها مجموعه ای از اصول خواهید داشت که ممکن است چندان هم مفید و کاربردی نباشند. مهم ترین اصل در بهینه سازی استراتژی سئو محتوا، همان توجه به نیاز مخاطبین است.

به ظاهر محتوا اهمیت بدهید. با رعایت اصول نگارشی خواندن مطالب را برای مخاطبین خود آسان تر کنید و تجربه کاربری بهتری را به آنان هدیه دهید. سعی کنید فضایی که در وب سایت خود ایجاد می کنید، به گونه ای با کسب و کار شما مرتبط باشد. از این طریق کاربر مطمئن می شود که در جای مناسبی قرار دارد. در کل تمام تلاش خود را برای ماندگاری بیشتر کاربر در سایت خود انجام دهید.

نکات استراتژی سئو موفق

۲- مخاطب هدف را شناسایی کنید

با بیان یک مثال فهم این موضوع را برای شما آسان تر خواهیم کرد. یک فروشگاه لباس کودک را در شهر تهران در نظر بگیرید. جمع آوری اطلاعات در زمینه جمعیّت کودکان و نوزادان شهر توسط فروشنده، به او بسیار کمک می کند. در واقع در این فرآیند فروشنده دارد تلاش می کند مخاطبان هدف خود را بشناسد.

در فضای کسب و کارهای اینترنتی نیز شما باید به عنوان صاحب کسب و کار، مخاطب هدف خود را بشناسید. آمارهای به دست آمده از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس برای رسیدن به این هدف به شما کمک می‌ کنند. شناخت مخاطب هدف، درک بهتر و درست تری از نیاز او به شما می دهد. در این صورت با بررسی دقیق آنچه که کاربر شما به آن نیاز دارد، می‌ توانید محصولات و خدمات خود را بهینه کنید.

نکات استراتژی سئو موفق

نکات استراتژی سئو موفق وب سازان

بیشتر بخوانید:

اهمیت سئو و تولید محتوا

۳- وضعیت رقبای خود را تحلیل کنید

بررسی و تحلیل وضعیت رقبا در واقع همان تحلیل وضعیت بازار است. شما می توانید برای این کار تمامی محتواهایی را که در صفحه اول نتایج جستجو وجود دارند بررسی کرده و به تحلیل محتوا بپردازید. راهکارهایی که رقیب شما برای بهبود جایگاه و کسب ترافیک ارگانیک دارد، ممکن است. برای شما هم مفید باشد. با کمی خلاقیت، می‌ توانید برگ برنده رقیب خود را در راستای ایجاد منفعت خود به کار بگیرید.

نکات استراتژی سئو موفق

شما می توانید با بررسی آنچه که رقبایتان تا کنون انجام داده اند، تا حد بسیار زیادی در منابع صرفه جویی کنید. به بیان دیگر می توانید از تجربیات آن ها بهره مند شوید. ممکن است معیارهای شما برای موفقیت با رقیبتان متفاوت باشد. اما در نهایت همه یک هدف را دنبال می کنید.

نظر شما چیست؟ به نظرتان گام بعدی پس از شناخت رقبا چه خواهد بود؟ درست حدس زدید. حالا شما باید چیزی را به کاربر ارائه دهید که رقبا تا به حال انجام نداده اند. در تدوین «Seo Strategy»، خلق مزیت رقابتی همانند یک برگ برنده بزرگ عمل می کند.

۴- مزیت رقابتی خلق کنید

پس از بررسی رقبا، وضعیت کلی بازار کسب و کار خود را خواهید فهمید. حالا زمان ایجاد یک مزیت رقابتی است. منظور از مزیت رقابتی در واقع تلاش برای رشد توانایی های شماست به گونه ای که بتوانید رقبای خود را از صحنه رقابت کنار بزنید. با سرمایه گذاری در ارائه محصولات و خدماتی که نیاز فراموش شده مشتری را برطرف می کند، یک گام مثبت در بهبود استراتژی سئو سایت خود برداشته اید.

یکی از مثال های واضح مزیت رقابتی، داشتن برند مطرح است تا از این طریق بتوانید فروش خود را افزایش دهید. برای مثال همه ما دیده‌ ایم که با وجود ضعف‌ ها و نارسایی های «iPhone» در ایران، همچنان افراد زیادی برای خرید جدید ترین محصول این شرکت، حاضرند هزینه هنگفتی بپردازند.

در مثال دیگر فروشگاه های زنجیره ای را تصور کنید که چگونه با در نظر گرفتن تخفیف های ویژه مشتریان زیادی را برای خود جذب می کنند. البته این روش برای همه کسب و کار ها چندان مطلوب نیست.

نکات استراتژی سئو موفق

۵- کلمات کلیدی را فراموش نکنید

اگرچه الگوریتم های گوگل از اهمیت تکرار کلمات کلیدی در متن کاسته اند، اما فراموش نکنید که محتوای شما توسط یک ربات بررسی می شود نه یک انسان عاقل که مفهوم را کاملاً متوجه می شود. در نتیجه باید برای اطمینان از اینکه ربات،‌‌ هدف محتوای شما را دریافته است، کلمات کلیدی را در محتوای خود بهینه‌ سازی کنید.

اهمیت کلمات کلیدی در تدوین یک استراتژی سئو موفق بالاست. شما می توانید برای بهینه سازی کلمات کلیدی در محتوا از راهکار های زیر استفاده کنید:

از استفاده بیش از اندازه کلمات کلیدی یا همان «Keyword Stuffing» بپرهیزید.
سعی کنید دانش خود را در زمینه شناخت کلمات کلیدی حوزه کسب و کارتان به روز کنید.
آپدیت الگوریتم های گوگل را پیگیری کنید.
بر روی کلمات کلیدی بلندی که معمولاً کمتر سرچ می شوند سرمایه گذاری کنید.

۶- سئو داخلی خود را بهینه کنید

شما می توانید وبسایت خود را به دو صورت «داخلی و خارجی» برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید. توجه به سئو داخلی سایت به عنوان یکی از مهمترین گام ها در تدوین استراتژی سئوی سایت به شمار می رود.

برای بهینه سازی داخلی سایت می توانید کیفیت محتوای تولید شده را افزایش دهید. محتواهای بصری بیشتری را بارگذاری کنید. علاوه بر این موجب افزایش سرعت صفحات سایت شده و در نتیجه به کاهش نرخ پرش، بهبود تجربه کاربری در سایت شما کمک می کند. این موارد تنها گوشه ای از نکاتی است که باید در سئو داخلی به آن توجه کنید.

راهکار ها و روش های زیادی برای بهبود وضعیت سئوی داخلی سایت وجود دارد که شما به عنوان مدیر وب سایت نیاز چندانی به دانستن آن ندارید. بهتر است انجام اقدامات سئو محور را به یک متخصص سئوی ماهر بسپارید و خودتان روی دیگر مسائل تمرکز کنید.

نکات استراتژی سئو موفق

نکات استراتژی سئو موفق وب سازان

۷- یک سایت واکنشگرا داشته باشید

آمارهای مربوط به سایت خود را زیر نظر بگیرید. سعی کنید متوجه شوید که مراجعه کاربران به سایت شما بیشتر با موبایل انجام می شود یا از طریق کامپیوتر! بررسی این مسئله با استفاده از «Google Analytics» برای شما امکان پذیر است.

آمارها همواره افزایش جستجوی مردم از موبایل ها را نشان می دهد. فلذا توصیه می کنیم سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که در موبایل ها به خوبی نمایش داده شود. در فضای دیجیتال مارکتینگ به این ویژگی «Mobile Friendly» می گویند.

شما نیز باید در طراحی استراتژی سئو خود این موضوع را در نظر بگیرید تا بتوانید از فرصت های پیش روی خود به بهترین نحو بهره مند شوید. احتمالا با استفاده از یک قالب خوب بتوانید این ویژگی را برای خود ایجاد کنید.

۸- برند خودتان را داشته باشید.

هرچه زودتر برای ساخت برند خود اقدامات لازم را انجام دهید. یک روش منحصر به فرد در برندینگ می‌ تواند تاثیر بسیار شگرفی در کشف پتانسیل های پنهان کسب و کار شما داشته باشد.

احتمالاً اولین مفهومی که با شنیدن کلمه برندینگ در ذهن شما می آید تبلیغات است. اما جالب است بدانید تبلیغات تنها روشی برای برندینگ و یا به نوعی افزایش آگاهی مردم نسبت به شماست. به بیان دیگر تبلیغات راهی برای نمایش برنامه های برند شماست‌‌. می پرسید که برندینگ چه ربطی به برنامه ریزی برای «Seo Strategy» دارد؟

برندینگ قوی به شما کمک می کند تا مشتریان بالقوه را برای خرید مجاب کنید. این همان هدف نهایی شما یعنی افزایش فروش و کسب درآمد شماست. در مثال مربوط به «iphone» تاثیر داشتن یک برند مطرح در افزایش فروش را مشاهده کردید. برندینگ سکوی پرتاب شما به سوی درآمد بی نهایت است. بنابراین آن را جدی بگیرید.

۹- سئوی کلاه سیاه را فراموش کنید.

یک دزد حتی اگر موفق شود میلیاردها دلار پول به دست آورد، در نهایت این سلول های زندان است که انتظار او را می کشند. تکنیک های سئو کلاه سیاه «Black Hat SEO»، همین وضعیت را برای سایت شما ایجاد می کند. ممکن است شما برای مدتی شاهد افزایش رتبه (Rank) در سایت خود باشید؛ درست مانند دزدی که با ثروت به دست آمده مدتی را به خوبی سپری می کند. اما در نهایت چه؟

ربات های گوگل به شدت باهوش هستند. سعی نکنید با به کارگیری یک سری تکنیک الگوریتم های گوگل را دور بزنید تا به اهداف خود برسید. چرا که این کار نه تنها منفعتی ندارد، بلکه در بلندمدت آسیب های جدی را به شما وارد می کند. برای مثال:

 • در طول زمان شاهد افت شدید رتبه خواهید بود
 • ممکن است کنترل دامنه شما از دستتان خارج شود
 • در نتایج جستجو نمایش داده نخواهید شد.
 • گوگل سایت را کاملا حذف خواهد کرد.

به جای تلاش برای طی کردن راه صد ساله در یک شب، روی سرمایه گذاری های بلند مدت تمرکز کنید. تلاش کنید اخبار مربوط به گوگل را همواره دنبال کنید و از آپدیت الگوریتم ها مطلع باشید. در این صورت برای تدوین استراتژی سئو موفق یک گام از رقبا جلوتر هستید.

نکات استراتژی سئو موفق

۱۰- در طول زمان وضعیت خود را بررسی کنید

برای تحلیل وضعیت کلی سایت خود، باید پس از دوره های زمانی مختلف از متخصص سئو خود یک گزارش دقیق بخواهید. با بررسی آنچه او تا به حال انجام داده است، می توانید نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید. برای مثال اگر مطابق گزارش ها نرخ پرش (Bounce Rate) سایت بالا بود، می فهمید که باید برای افزایش سرعت سایت خود اقداماتی انجام دهید.

استراتژی سئو خودتان را بسازید

هر کسب و کاری برای موفقیت به الگو ها و اصول خاص خود احتیاج دارد. شما هم باید به عنوان یک مدیر، با آگاهی کامل از اهداف بازاریابی خود در کسب و کار، برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. برای موفقیت در یک کسب و کار اینترنتی «در هر پلتفورمی» شما به یک استراتژی برای موفقیت احتیاج دارید. سئو کمک می کند تا دسترسی مخاطب به شما بهتر و سریع تر باشد. پس هرگز نباید برنامه ریزی برای آن را پشت گوش بیندازید.

برای تدوین یک استراتژی مخصوص به خودتان در زمینه سئو با توجه به تمام مواردی که در مطلب ذکر کردیم می توانید شروع کنید:

 1. اهداف خود را بدانید.
 2. مخاطب و رقبایتان را بشناسید.
 3. محتوای جذاب بسازید و کاربر را درگیر کنید.
 4. برای حفظ مخاطبان خود چاره ای بیندیشید و تا همیشه آن ها را در کنار خود داشته باشید.
 5. بفروشید و درآمد کسب کنید.

در آخر…

توصیه می کنیم که حتی اگر قصد دارید به کسب و کار خود پایان دهید، باز هم برنامه ریزی برای آن را فراموش نکنید. تمام تلاش خود را به کار ببندید و برای موفق شدن گام های درست بردارید. داشتن یک استراتژی قوی و درست، راهنمای شما برای انجام اقدامات است.

امروزه در فضای کسب و کارهای دیجیتال بدون داشتن یک استراتژی سئوی خوب، همانند یک ماهی قرمز در دریای پر از کوسه خواهید بود. حالا تصمیم با شماست. ماهی بودن را انتخاب می کنید یا کوسه بودن؟

شما می توانید نظرات و سوالات خود را برای ما گذاشته تا متخصصین گروه وب سازان خزر به آنها در سریع ترین زمان ممکن پاسخ دهند.

نکات استراتژی سئو موفق

 

مشاوره طراحی سایت

برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،

می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید .

تلفن تماس :01132256877

همراه :09129317376

 

 

  سبد خرید
  question