Blog

7 گام در فرایند طراحی وب

توسط طراحی سایتدر ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

فرایند طراحی وب

۱- شناسایی هدف

فرایند طراحی وب | فکر کنید یک مشتری به سراغ شما آمده و میخواهد سایتی را طراحی کند . در برخی مواقع خود کاربرحتی نمیداند چه میخواهد ! او فقط به این فکر میکند که مثلا من سایتی برای معرفی شرکت میخواهم . اما نمیداند چه چیزهایی قرار است درون سایت قرار دهد ، البته زمانی که حداقل میداند میخواهد چه سایتی داشته باشد باز هم جای شکر دارد ! اما خب هدف چیز مهمی است که باید مشخص شود چرا و به چه دلیل کاربر به سمت شما آمده است .

سایت برای چه کسانی است ؟ (مخاطب شما کیست ؟)
آنها انتظار دارند چه چیزی در سایت شما پیدا کنند ؟
آیا وبسایت شما دارای برند اختصاصی است و یا زیر مجموعه ای از برند دیگری به همراه پاره ای از توضیحات میباشد ؟
سایت های رقیب شما چیست ؟ چه تفاوت هایی قرار است با آنها داشته باشید ؟
اینها سئوالات مهمی هستند که باید آنها را بپرسید و جوابی واضح در مقابل دریافت کنید . در صورتی که جواب مشخص نباشد ، ممکن است در ادامه دچار مشکل شوید .

۲- تعریف محدوده

فرایند طراحی وب | یکی از مهمترین و یا شاید سخت ترین مراحل اجرای پروژه طراحی سایت همین گام میباشد . مشتری با یک هدف در ذهن پیش شما می آید اما در طول فرآیند طراحی این هدف ممکن است. گسترش یافته ، تغییر جهت داده شود ، تکامل یافته و یا اتفاقات دیگری برایش رخ دهد ! البته مورد بعدی که باید بدانید این است که شما تنها طراح و سازنده وب نیستید ، همانطور که برنامه های وب ، ایمیل و نوتیفیکیشن ها تنها محدود به یکی نیستند .

بیشتر بخوانید:

قوانین باز طراحی وب سایت اطلاع

راهکارهای افزایش امنیت وب سایت و پشتیبانی سایت| وب سازان خزر

مقایسه شغل طراحی وب سایت و برنامه نویس وب |وب سازان خزر

فرایند طراحی وب

فرایند

7 گام در فرایند طراحی وب

۳- نقشه سایت و قالب بندی (سیم کشی) سایت

به عنوان مثال سایت شما دارای ۴ بخش اطلاعات درباره ما ، تماس ، لینک ها و گالری دارد که از بین این ۴ بخش ، قسمت گالری شامل سه دسته فتوگرافی ، هنر و سایر میباشد . با این نقشه سایت به راحتی ارتباط بین صفحات مختلف را مشاهده کردید . مرحله بعدی در همین قسمت بخش سیم کشی و قالب بندی سایت میباشد . البته این نامی است که ما برای آن مشخص کرده ایم . این بخش قرار گیری عناصر گرافیکی کنار یکدیگر است . دقیقا مشابه چیزی که در هنگام طراحی یک قالب و فایل PSD اولیه آن انجام میدهید .

به صورت ابتدایی میتوانید.  با یک قلم و کاغذ طرح خود را کشیده.  و آن را به سیستم منتقل کنید .

۴- تولید محتوا

بر کسی پوشیده نیست که تولید محتوا چه اهمیت و ارزشی دارد . از همان ابتدا باید کلمه کلیدی مناسب برای خود انتخاب کرده. و سپس بر اساس همان کلمه و تمرکزی که بر روی آن داشته. به سراغ ایجاد محتوا بروید . البته این مورد پس از اجرای سایت نیز ادامه خواهد داشت. اما انتخاب کلمه کلیدی اولیه در همان مراحل ابتدایی طراحی باید صورت گیرد .

۵- عناصر گرافیکی

فرایند طراحی وب | پس از ایجاد ساختار اولیه سایت نوبت به پیدا کردن. و یا طراحی عناصر گرافیکی برای رنگ و بو بخشیدن به سایت میباشد . در این مرحله نوبت به انتخاب رنگ ، برند ، طراحی اشکال و سایر موارد میباشد .

سایت هایی وجود دارند که میتوانید. از آنها جهت پیدا کردن عناصر مناسب در سایت خود استفاده کنید . محتواهای گرافیکی به عنوان افزایش دهنده نرخ کلیک کاربر ، بازدید و اشتراک گذاری شناخته میشود . پس سعی کنید از این گونه محتوا بهترین و بیشترین استفاده را ببرید .

فرایند طراحی وب

 فرایند طراحی وب

7 گام در فرایند طراحی وب

۶- تست

فکر نمیکنم نیاز به توضیح بیشتری درباره این مورد باشد . همگی شما این مرحله را میشناسید. و با آن سر و کار داشته اید . به هر حال قبل از اجرا و نهایی شدن پروژه باید بتوانید از صحت عملکرد سایت طراحی شده توسط خودتان اطمینان کامل حاصل کنید . زیرا اگر پروژه قرار باشد به مشتری تحویل داده باشد. با بروز خطاهای مختلف در حین کار کردن ، ارزش کاری شما به پایان خواهد رسید . تست اولیه این است که شما بررسی کنید. که تمامی لینک های سایت در حال کار کردن و ۱۰۰% سالم باشد . خطاهای سایت ممکن است .حاصل اشتباهات کوچک در کدهای نوشته شده باشد . با تست و بررسی میتوانید. این خطاها را شناسایی و آن ها را رفع کنید .

۷- اجرا

فرایند طراحی وب | اکنون نوبت به جذاب ترین و مورد علاقه ترین بخش میرسد . بخشی که شاید نفس ها را در سینه حبس کرده و گاها اشک شوق در چشمان طراح جمع کند ! پس از انجام پروسه طولانی طراحی سایت و گذراندن ۶ مرحله و رد شدن. از هر کدام از آنها به مرحله پایانی رسیده و میتوانید. سایت را به صورت نهایی بر روی دامنه مشتری نهایی و اجرایی کنید . البته نباید انتظار داشت که همه چیز در ابتدای این مرحله به خوبی پیش برود . احتمال اینکه عناصری در سایت نیاز به حل مشکل داشته باشند وجود دارد . پس در صورتی که در همین مرحله نیز به مشکل برخوردید نباید نگران و دلسرد شوید .

طراحی وب سایت بحث مهمی است . در همه مراحل باید به دقت کار را انجام داد . انتخاب و پیدا کردن عناصر و قرار دادن آنها در مکان مناسب ، انتخاب قلم ، رنگ از عوامل موثر در طراحی سایت میباشد . در این مقاله فرآیند طراحی وب سایت در ۷ گام ساده را به شما معرفی کردیم .

اینترنت

مشاوره طراحی سایت

برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،

می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید .

تلفن تماس :01132256877

همراه :09129317376

    سبد خرید
    question