Blog

طراحی سایت حرفه ای در مازندران

توسط آموزش, طراحی سایتدر ۵ تیر ۱۴۰۱

نکات مهم در طراحی سایت

طراحی سایت حرفه ای در مازندران _ بعد از خرید هاست و دامنه مورد نظر برای راه اندازی سایت و نصب سیستم مدیریت محتوا مورد نیاز، گام بعدی پیش روی شما طراحی قالب برای سایت است. هنگامی که کاربری وارد سایت می‌شود طراحی سایت شما اولین چیزی است که توجه او را جلب میکند. یک طراحی سایت زیبا میتواند به کاربر احساس آرامش و راحتی بدهد و او را مدتها در سایت شما نگه دارد اما اگر بی‌نظم باشد در همان نگاه اول موجب انصراف کاربر از پیمایش سایت شما و خروج او می‌شود.

وب سازان خزر

هدف از طراحی وب سایت

هیچ گاه بازدیدکنندگان سایت خود را با یک سایت نامنظم، نابسامان و بی برنامه سر در گم نکنید. همیشه گام نخست را تعیین هدف از ایجاد وب سایت قرار دهید. به طور معمول مقصود اصلی راه اندازی یک وب سایت، جذب خوانندگان و کاربران از طریق موتورهای جستجو است. در ابتدای راه اندازی سایت خود اهداف و سیاست اصلی سایت را مشخص نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید. که اگر نوع سایت، مطالب و طراحی آن نتواند کاربران را جذب و آنها را مجاب به بازگشت به سایتتان نماید.رفته رفته مشتریان و خوانندگان خود را از دست داده . این مقدمه شکست در دنیای تجارت الکترونیک خواهد بود.

در این مقاله نکات مهم در طراحی سایت مورد بررسی قرار می‌گیرد که توجه به آن برای تمامی کاربران حرفه ای و مبتدی لازم است و می تواند جلوی بسیاری از اشتباهات را بگیرد. به عنوان یک طراح سایت باید کاری کنید که بازدید کننده در نگاه اول به کاربر همیشگی سایت شما تبدیل شود. در زیر تعدادی از نکات مهم در طراحی سایت را به شما معرفی خواهیم کرد.

الف) ساختار و طرح اولیه سایت

این مرحله حائز اهمیت خاصی است. این فاکتور به این دلیل مهم است که ایده‌ اولیه شما را به مفهومی تجاری و مناسبِ دنیای کسب و کار تبدیل می‌کند. تهیه یک طرح اولیه به شما توانایی فکر کردن به کل فرآیند کسب و کار را می‌دهد؛از شروع تا تولید و فروش کالا یا خدمات. لازم نیست طرحی بالا بلند و طولانی تهیه کنید، تنها موارد لازم را لحاظ کنید و به یاد داشته باشید این موارد شامل مولفه های زیر باشند:

بررسی نیاز کاربران

طراحی وب سایت می باید کاربرمحور باشد به این معنا که بدانیم نیاز کاربران چیست، چگونه فکر می کنند و رفتار آنان به چه صورت است. بررسی نیاز و خواسته کاربران، ما را قادر می سازد یک وب سایت متناسب را به درستی طراحی و پیاده سازی کنیم.

پیاده سازی

برای موفقیت یک سایت و اجتناب از اشتباهات گزاف، بسیار حائز اهمیت و ضروری است. که تکنولوژی مورد نیاز جهت طراحی وب سایت که شامل زبان برنامه نویسی، پلت فورم ها، استانداردها، فناوری ها و نحوه قرار گرفتن آنها در کنار یکدیگر است. به درستی تعیین شوند.

محتویات

محتویات، اغلب علتی است که کاربران را راغب به مشاهده وب سایت شما می کند. بنابراین توجه به این مساله حائز اهمیت است که چه محتویاتی باید ارائه شود تا انتظار کاربران تامین شود؟ چه میزان محتویات مناسب است؟ شکل یا فرم ارائه محتویات باید به چه صورت باشد؟
پیش از اینکه بتوان محتویاتی را تولید کرد. لازم است به سوالات فوق که مبانی و اصول استراتژی محتویات را مشخص می کند. پاسخ داده شود.

طراحی سایت حرفه ای در مازندران

طراحی سایت حرفه ای در مازندران

طراحی سایت حرفه ای در مازندران

گرافیک و رابط کاربری

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در طراحی وب سایت، در نظر گرفتن گرافیک و نوع رابط کاربری است. در ابتدای کار نما و ظاهر سایت خود را مدنظر قرار دهید و به این نکته توجه نمایید که اگر سایتی شلوغ و پر از عناصر گرافیکی نامربوط به هم ایجاد کنید، کاربران را از سایت خود دور خواهید کرد. هم چنین باید مطمئن شوید که رابط کاربری که با استفاده از رعایت استاندارهای مناسب در سایت خود ایجاد می کنید، می تواند کاربران را به بخش های مختلف هدایت کرده و آنها را مجاب به استفاده از قسمت های مختلف سایت شما کند.
مقالات و متون خود را نیز با فونت های مناسب و با سایز و اندازه های استاندارد و رنگ های قابل تشخیص در صفحات وب خود به کار برید.
نکته دیگر انتخاب تصاویر است. بهره گیری از تصاویر با کیفیت در بین مطالب و در فضاهای مختلف سایت، می تواند ارزشی معادل متون شما داشته باشد. هم چنین توجه کنید که سایز عکس ها و تصاویر استفاده شده را قبل از قرار دادن در سایت از طریق برنامه هایی چون فتوشاپ، کم حجم و متعادل نمایید. تا سرعت بارگذاری و لود صفحات وب شما بیشتر شود. از به کار بردن بیش از حد تصاویر نیز اجتناب نمایید.

ب) بهبود ساختار و بهینه سازی سایت:

پس از بررسی ساختار و طرح اولیه نیاز است وب سایت خود را در فضای رقابتی اینترنت بهینه نمایید. برای این منظور بررسی مولفه های زیرضروری است :

سرعت لود و بارگذاری وب سایت

سرعت بارگذاری به معنای مدت زمانی است که وب سایت به طور کامل بارگذاری و قابل استفاده شده است. توجه به این نکته که کاربران به هیچ وجه مایل نیستند زمان زیادی را برای بارگذاری یک سایت صرف کنند، میزان اهمیت این مولفه را آشکار می سازد. می توانید با استفاده از تکنیک های برنامه نویسی و طراحی وب، بهره گیری از زبان برنامه نویسی مناسب، انتخاب پهنای باند مناسب. کاهش حجم تصاویر و به حداقل رساندن عناصر گرافیکی و اسکریپت ها تاثیر شایانی. در افزایش سرعت لود صفحات وب خود داشته باشید.

رعایت نکات زیر به هنگام طراحی سایت به شما در افزایش سرعت سایت کمک خواهد کرد :

استفاده حداقل از Java و CSS :

اگر نیاز دارید در سایت خود از کدهای جاوا استفاده کنید سعی کنید این کدها را به انتهای صفحات سایت منتقل کنید تا در هنگام لود شدن باعث سنگین شدن سایت نشود.

همچنین در نوشتن CSS ها سعی کنید تمامی متغیر‌ها را در یک یا دو فایل قرار دهید . از ساختن چندین فایل CSS در بخش‌های مختلف سایت پرهیز کنید. زیرا باعث کندی بیش از حد سایت خواهد شد.

استفاده استاندارد از مولتی مدیا :

از تصاویر و حتی ویدئو برای روشن‌تر کردن موضوع و انتقال بهتر مطلب به کاربر استفاده می‌شود. اما این استفاده باید در حد استاندارد باشد. اگر از ویدئو در مقالات خود استفاده می‌کنید سعی کنید حجم مناسبی داشته باشد تا سریع‌تر لود شود. همچنین تصاویر سایت را تا جایی که می‌توانید کم حجم کنید.

سعی کنید مولتی مدیای استفاده شده را بر روی هاست خود قرار دهید . به منابع خارجی لینک ندهید. به عنوان مثال شما در مقاله خود تصویری قرار داده‌اید اما آن تصویر روی هاست دیگری قرار دارد و شما فقط آن را در سایت خود لینک کرده اید.

پس هر بار کاربری بخواهد آن مقاله را مطالعه کند باید فایل تصویر از سایت دیگری بارگذاری شود. اگر آن سایت خارج از دسترس باشد مرورگر زمان زیادی را برای لود کردن تصویر صرف می‌کند که نتیجه آن کاهش چشمگیر سرعت سایت شماست. به همین دلیل سعی کنید همیشه تمامی مطالب و فایل‌های سایت را به هنگام طراحی سایت بر روی هاست خود میزبانی کنید.

طراحی سایت حرفه ای در مازندران

طراحی سایت در مازندران

طراحی سایت در مازندران

سئو وب سایت

بهینه سازی و سئو سایت بخش مهمی از طراحی وب است. سئو را می ‌توان مجموعه ‌روش ‌هایی برای تغییر استراتژیک وب سایت ‌ها دانست. این فرآیند به بیان مهمترین عوامل مرتبط صفحه و افزایش اهمیت آن در نتایج جستجو می‌پردازد. وب سایت شما باید برای موتورهای جستجو بهینه شود. برای این منظور در حین طراحی یک سایت، طراح یا مدیر سایت باید با رعایت استانداردهای سئو، سایت خود را برای موتورهای جستجو که منبع اصلی هدایت کاربران به سایت هاست، بهینه نماید.
جهت اطلاعات بیشتر به مقاله آموزش جامع و کامل سئو سایت (SEO) مراجعه نمایید.

بهینه سازی برای مرورگرها

هنگام طراحی سایت مطمئن شوید که سایت شما با تمام مرورگرهای جدید و قدیم سازگار باشد. جهت عدم از دست دادن کاربرانی که با مرورگرهای مختلف از سایت شما بازدید می کنند. هرگز سایت خود را فقط برای یک یا دو مرورگر تنظیم نکنید. بطور مثال در ایران رسم است که سایت ها را برای مرورگرهای اکسپلورر 6 تا 9 و فایرفاکس و کروم و اپرا تنظیم می کنند.

1- رنگ بندی جذاب داشته باشید :

مطالعات نشان داده است استفاده صحیح از رنگ‌ها و تعادل میان آن‌ها در میزان نرخ پرش و نرخ تبدیل تفاوت ایجاد می‌کند. رنگ‌ها ابزار قدرتمند و با اهمیتی در طراحی یک سایت به شمار می‌آیند. در نتیجه باید اصول استفاده از رنگ‌ها و ترکیب آن‌ها در طراحی سایت رعایت گردد. برای مثال استفاده از رنگ‌های متضاد، المان‌های سایت را مشخص‌تر و واضح‌تر نشان می‌دهد.

هنگام طراحی سایت در انتخاب رنگ باید موضوع سایتی که در حال طراحی قالب آن هستید را در نظر بگیرید. برای مثال در سایت‌های علمی و تحقیقاتی محتوا و مقالات از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و باید از رنگ بندی ساده استفاده شود. نکته جالب دیگر استفاده از متن سیاه به همراه پس زمینه سفید است. این رنگ‌بندی ساده از خستگی چشم کاربر جلوگیری کرده و موجب می‌شود کاربر مدت زیادی را برای خواندن مقالات صرف کند.

در طراحی سایت‌ فروشگاهی و خدماتی بهتر است از رنگ‌های شاد و تند استفاده شود. به خصوص برای دکمه‌ها و نوشته‌های خاص تا توجه مشتری برای کلیک یا ثبت نام بیشتر جلب شود. استفاده از رنگ های تند فقط باید در بخش هایی که قصد دارید توجه کاربر را جلب کنید، صورت گیرد. استفاده بیش از حد از رنگ های تند و کنتراست بالا باعث خستگی و نارضایتی کاربر خواهد شد.

2- به سایز و نوع فونت بیشتر اهمیت دهید :

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی سایت استفاده از فونت خوانا با اندازه مناسب است. بیش از ۹۵ درصد اطلاعات در یک سایت از طریق زبان نوشتار انتقال پیدا می‌کند. یک متن با نوشتار مناسب میزان خوانایی، دسترسی و کاربردپذیری را در یک سایت برای کاربر بالا می‌برد. بنابراین انتخاب یک فونت زیبا و با اندازه مناسب در رابط کاربری سایت شما نقش مستقیم دارد. همچنین فونتی را انتخاب نمایید که با تمامی مرورگرها سازگاری کامل داشته و به صورت درست نمایش داده شود. اگر مطالب سایت شما بیش از اندازه ریز یا درشت باشد نتیجه آن نارضایتی کاربر و ترک سایت خواهد بود. وقتی کاربری وارد صفحات سایت شما می‌شود باید بتواند به راحتی مطالب را خوانده و نیازی به زوم کردن نداشته باشد.

3- از تصاویر با کیفیت و خلاقانه استفاده کنید :

اولین و مهم‌ترین هدف استفاده از تصاویر در طراحی سایت، داشتن ظاهری مناسب و خوب به نظر آمدن سایت است. اما نه این که از هر عکس قدیمی و تکراری استفاده کرده و انتظار داشته باشید کاربر سایت شما را بپسندد.

هیچ کاربری از دیدن یک سایت خشک و بی روح لذت نخواهد برد. برای استفاده صحیح از تصاویر در طراحی سایت از تصاویر مرتبط و با کیفیت استفاده کنید. این موضوع در طراحی سایت بسیار مهم می‌باشد. زیرا استفاده از تصاویر هم دارای قوانین خاص خود می‌باشد.

تصاویر باید با کیفیت مناسب و حجم کم انتخاب شده تا موجب کاهش سرعت سایت شما نشود. توجه نمایید که سرعت سایت یک فاکتور مهم در سئو است که باید از ابتدای کار همه جوانب آن را در نظر بگیرید.

سایز تصاویر هم باید متناسب با مطلب شما انتخاب شود. برای یک مقاله یک تصویر با اندازه متوسط (۶۰۰X400) کافی است و برای منو ها و لوگوی سایت از تصاویر با سایز کوچک استفاده کنید. استفاده از تصاویر بیش از حد بزرگ در مطالب باعث سنگین شدن صفحات سایت و در نتیجه کاهش سرعت بارگذاری سایت می‌شود.

طراحی سایت حرفه ای در مازندران

طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای

سعی کنید اگر مقالات طولانی می‌نویسید حتما از یک یا چند تصویر مرتبط استفاده کنید. زیرا تصاویر هم باعث تنوع و رفع خستگی خواننده شده و هم درک مطلب را برای او راحت‌تر می‌نماید. یک تصویر مناسب و مرتبط گاهی بیش از چندین خط توضیح و متن به کاربر در درک مطلب کمک می‌کند.

به کاربردن تصویر متناسب با موضوع نیز از دیگر نکات مهم می‌باشد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید عکس‌های با کیفیت بگیرید و از آن‌ها استفاده نمایید. اگر هم نمی‌تونید عکس‌های باکیفیت را برای سایت خود انتخاب نمایید.

4 – فرم تماس مناسب طراحی کنید :

داشتن فرم تماس ساده برای برقراری ارتباط کاربر با شما از دیگر نکات مهم در طراحی سایت محسوب می‌شود. یک بخش فراموش شده وجود بخش تماس با ما و اطلاعات تماس می‌باشد. تصور کنید که کاربر وارد سایت شما شده و به کالا یا خدمات شما علاقه‌مند است . نیاز دارد برای کسب اطلاعات بیشتر با شما از طریق ایمیل یا تلفن در تماس باشد، اما شما هیچ‌گونه راه ارتباطی را به کاربر نشان نداده‌اید.

قرار دادن اطلاعات تماس در قسمت قابل دید و بالایی سایت از دو جهت به شما کمک میکند :

باعث اطمینان کاربر از فعالیت شما می‌شود : وقتی یک سایت خدماتی اطلاعات تماس تلفنی یا آدرس و ایمیل خود را در سایت قرار می‌دهد در مقایسه با سایر سایت ها که فقط یک ایمیل قرار داده‌اند یا اصلا بخش تماس ندارند بسیار قابل اعتماد‌تر است.
باعث فروش بیشتر میشود : در سایتی که کاربران می‌توانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کرده و تمامی اطلاعات تماس شما پیش روی آنها می‌باشد طبیعتا فروش بیشتری انجام خواهد شد. زیرا کاربر اعتماد بیشتری به شما خواهد داشت.

مشاوره طراحی سایت
برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،
می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید.
تلفن تماس : 01132256877
همراه : 09129317376

 

 

    سبد خرید
    question