Blog

سئو تکنیکال چیست؟

توسط سئو و بهینه سازیدر ۵ آبان ۱۳۹۹

سئو تکنیکال چیست؟ | سئو تکنیکال به مراحل بهینه سازی سایت. برای ایندکس و خزش راحت‌تر. موتورهای جستجو گفته می‌شود. مثل بهینه‌سازی کدها، ساخت نقشه‌ی سایت و…این بخش از سئو به محتوا ارتباطی ندارد و به زیر ساخت وب‌سایت اهمیت می‌دهد. به همین دلیل است که نام سئو تکنیکال یا فنی را برای آن انتخاب کرده‌اند.

وب سازان خزر

سئو تکنیکال با سئو داخلی و خارجی چه تفاوتی دارد؟

بسیاری از متخصصان بهینه‌سازی وب‌سایت، سئو را به سه گروه مختلف تقسیم می‌کنند. این دسته‌ها شامل سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال می‌شود. به طور کلی، سئو داخلی به محتوای صفحات، سئو خارجی به اعتبار و محبوبیت صحفات شما از نظر وب‌سایت‌های دیگر و سئو تکنیکال یا فنی به عناصری مانند ساختار وب‌سایت و سرعت بارگذاری صفحات مرتبط می‌شود.

سئو داخلی

«سئو داخلی یا سئو آن پیج» (On-page SEO) به محتوای صفحه‌های وب مرتبط است. این محتوا به موتورهای جستجو. و خوانندگان می‌گوید که در صفحه شما. درباره چه موضوعی نوشته شده است. از عناصر مورد توجه در سئو داخلی می‌توان به «متن جایگزین تصاویر» (Image Alt Text)، میزان استفاده از کلمات کلیدی، «توضیحات متا» (Meta Description)، تگ‌های H1، انتخاب URL و لینک‌های داخلی اشاره کرد. باید به تمام تکنیک‌های سئو داخلی. توجه زیادی داشته باشید. چرا که عناصر آن در شکل ظاهری وب‌سایت شما دیده می‌شوند.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو خارجی

«سئو خارجی یا سئو آف پیج» (Off-page SEO) به موتورهای جستجو می‌گوید که وب‌سایت شما بر اساس رأی وب‌ سایت‌ های دیگر (بک‌لینک‌ها) چقدر محبوب، معتبر و مفید است. تعداد و کیفیت بک‌لینک‌ها در «پیج اتوریتی یا اعتبار صفحه» (Page Authority | PA) تأثیرگذار است. برای مثال، بین دو وب‌ سایت با شرایط مشابه که یکی از آن‌ها ۱۰۰ لینک مرتبط و دیگری ۵۰ لینک مرتبط (یا ۱۰۰ لینک غیرمرتبط) از وب‌ سایت‌ های معتبر دارد، وب‌ سایت اول رتبه بهتری خواهد داشت.

سئو تکنیکال یا فنی

همان‌طور که گفتیم. سئو تکنیکال یا فنی. به بهینه‌سازی جنبه‌های فنی وب‌سایت. برای بهبود رتبه در موتورهای جستجو. گفته می‌شود. بهبود سرعت وب‌ سایت، ساده کردن ساختار وب‌سایت برای «خزش یا کراولینگ» (Crawling) و قابل درک کردن آن برای موتورهای جستجو از بخش‌های اصلی و بسیار مهم سئو فنی است. می‌توان گفت که سئو فنی بخشی از سئو داخلی است، چراکه برای بهبود عناصری درون وب‌سایت به منظور دریافت رتبه‌های بهتر در موتورهای جستجو. به کار گرفته می‌شود.

سئو تکنیکال چیست؟ | سئو فنی

سئو تکنیکال چیست؟ | سئو فنی

مهمترین موارد سئو تکنیکال

بهینه سازی فایل robots.txt :

Robots.txt یک فایل متنی است که در ریشه هاست (root) وب‌سایت شما قرار می‌گیرد.

این فایل شامل دستورالعمل‌هایی است که موتورهای جستجو برای ایندکس صفحات به آن مراجعه می‌کنند. توسط این فایل می‌توان به موتورهای جستجو دستور داد که چه صفحاتی را ایندکس کنند و چه مطالبی را نادیده بگیرند. بهتر است با بررسی این فایل مطمئن شوید. اجازه ایندکس کردن مطالب سایت شما. به ربات‌ها خزنده. داده شده است. برای انجام این کار، در مرورگر بعد از نام دامنه‌ی خود عبارت robots.txt را وارد کنید.

سئو تکنیکال چیست؟

بهینه سازی ساختار سایت :

برای مطالب خود دسته‌بندی‌های صحیح ایجاد کنید. به گونه ای که کاربر با ورود به سایت شما بتواند به راحتی به مطالب دست پیدا کند.

صفحات آرشیو مطالب ایجاد کنید و آنها را هم مانند سایر صفحات بهینه سازی کنید. این صفحات برای نمایش مطالب یک دسته‌بندی مشخص کاربرد دارند که موجب افزایش گردش کاربر در سایت می‌شوند.

سئو تکنیکال چیست؟ | سئو تکنیکال

سئو تکنیکال چیست؟ | سئو تکنیکال

 

استفاده از Bread Crump :

Bread crump یک منو شامل لینک‌ صفحات قبلی است. این منو به کاربر کمک می‌کند. متوجه شود که کجای وب‌سایت شما. قرار گرفته است! در واقع bread crump یک نقشه سایت برای کاربران محسوب می‌شود که گوگل استفاده از آن را بسیار توصیه کرده است.

اگر سایت شما یک وبسایت وردپرسی است و از قالبی استفاده می‌کنید که bread crump ندارد، می‌توانید آن را به کمک افزونه yoast seo ایجاد کنید.

سئو تکنیکال چیست؟

استفاده از structured data‌ها :

structured data‌  به کدهایی می گویند. که شما در قالب وب‌سایت خود اضافه می‌کنید، تا هر بخش از محتوای سایت را به موتورهای جستجو معرفی کنید. این کدها بر اساس قراردادهایی نوشته می‌شوند که موتورهای جستجوی اصلی آن را درک می‌کنند. افزودن این کدها باعث می‌شود موتورهای جستجو بخش‌های مختلف سایت شما بهتر درک کنند.

استفاده از این کدها بسیار اهمیت دارد. زیرا گوگل از آنها در serp‌ استفاده می‌کند. معمولاً بخشی از structured data‌ها توسط افزونه‌های سئو به وب‌سایت شما اضافه می‌شوند، اما برای تکمیل آن بهتر است از یک برنامه‌نویس یا متخصص سئو کمک بگیرید.

 

سئو تکنیکال چیست؟ | سئو فنی چیست؟

سئو تکنیکال چیست؟ | سئو فنی چیست؟

بهینه‌سازی صفحات 404 :

زمانی که کاربران به صفحاتی مراجعه می‌کنند که دیگر آن صفحه در سایت موجود نیست، با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوند. این صفحات ممکن است. قبلاً حذف شده باشند. یا آدرس آنها تغییر کرده باشد.

بهتر است قالب سایت شما دارای صفحه‌‌ای برای این خطا باشد. تا به جای دیدن خطای ۴۰۴. یک صفحه‌ی. از قبل طراحی شده. مشاهده شود. و کاربر را به بخش‌های مختلف سایت هدایت کند.

مثلاً شامل یک دکمه برای برگشت به صفحه‌ی اصلی سایت باشد یا یک فرم برای جستجوی صفحه‌ی مورد نظر کاربر. این صفحه می‌تواند از نرخ خروج کاربران بکاهد و در سئو سایت موثر باشد.

افزایش سرعت سایت :

سرعت سایت یکی از معیارهای مهم در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها است که گوگل به آن توجه زیادی دارد. افزایش سرعت سایت یکی از نکات سئو تکنیکال است که بیشتر به زیر ساخت وب سایت شما مرتبط است.

کلام آخر

سئو تکنیکال یا سئو فنی به عناصر پشت صحنه‌ای مرتبط می‌شود که در افزایش بازدید وب‌ سایت‌ ها نقش دارند. بیشتر اوقات تکنیک‌های سئو داخلی. و خارجی پیش از سئو فنی مطرح می‌شوند. و حتی ممکن است. تکنیک‌های سئو فنی. نادیده گرفته شوند. اما باید بدانید که سئو فنی نیز در کسب رتبه‌های برتر در نتایج موتورهای جستجو و ارائه بهترین محتوا به مخاطبان اهمیت بسیار زیادی دارد. هنگام بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو باید به تمام بخش‌های سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال توجه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

سئو تکنیکال چیست؟

مشاوره طراحی سایت

برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،

می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید .

تلفن تماس :01132256877

همراه :09129317376

    سبد خرید
    question