Blog

رعایت نکات مهم در طراحی سایت

توسط آموزش, طراحی سایتدر ۷ تیر ۱۴۰۱

رعایت نکات مهم در طراحی سایت _ احتمالا تعدادی از شما عزیزان تصمیم گرفته اید که یک وب سایت جدید فروشگاهی و یا … برای کسب و کار خود راه اندازی کنید. اما نمی دانید که باید از کجا شروع کنید و چه نکاتی را باید در طراحی سایت فروشگاهی رعایت کنید تا بتوانید سایتی مدرن، قدرتمند و کاربرپسند داشته باشید. به همین منظور تصمیم گرفتم مقاله ای تهیه کنم و در آن اصولی را که باید در مراحل طراحی سایت به آنها توجه کنید را برای شما ذکر کنم. پس توصیه می کنم که این مقاله را با تمرکز کافی و در فرصتی که زمان آزاد دارید مطالعه کنید و نکات آن را به خاطر بسپارید.

وب سازان خزر

داشتن هدف روشن و مشخص:

تقریبا همه کسب و کارها دارای وب سایت های متفاوتی هستند، زیرا هر کدام هدف متفاوتی دارند. برای مثال سایتی که می خواهد کالای خاصی را به کاربر بفروشد دارای ساختار متفاوتی است نسبت به سایتی که می خواهد یک سرویس را ارائه دهد و در زمینه خاصی تبدیل به مرجع شود. بنابراین ابتدا هدف خود را تعیین کنید تا بتوانید برنامه ها و ساختار سایت خود را در راستای همان هدف دنبال کنید. به یاد داشته باشید که هدف از مهمترین اصول برای شروع هر کاری است.

انتقال هدف سایت به صورت سریع و واضح به بازدیدکنندگان:

باید محتوایی را برای سایت خود تهیه کنید که در آن هدف سایت به صورت سریع و واضح به بازدیدکنندگان انتقال داده شود و تمام اهدافی که سایت آن را دنبال می کند نیز در آن ذکر شود. سپس محتوای تولیدی را در صفحه درباره ما قرار دهید. طبق تحقیقات موسسه براکت، زمانی که بازدیدکنندگان با سایت جدیدی مواجه می شوند ابتدا به دنبال این می گردند که سایت چه کاری را انجام می دهد و بعد از آن به دنبال منافعی می روند که سایت برای آنها در نظر گرفته است.

استفاده از بلاگ:

سایت شما باید دارای بلاگ باشد تا در آن بتوانید محتوای تولیدی خود را قرار دهید و دانش افراد را در مورد حوزه ای که در آن فعالیت می کنید افزایش دهید و یا در مورد ساخت و طراحی محصولی جدید به آنها خبر دهید. در واقع بلاگ برای این منظور استفاده می شود که تخصصتان را به بازدید‌کننده نشان دهید. بازدیدکننده زمانی که متوجه شود شما در حوزه خود متخصص هستید، به شما اعتماد می کند.

از دامنه رایگان استفاده نکنید:

برای اینکه بتوانید اعتماد و اطمینان بازدیدکنندگان را جلب کنید باید از دامنه ای استفاده کنید که صاحب آن شما هستید. این مهم به بازدیدکنندگان این اطمینان را می دهد که شما دارای برنامه و پشتوانه هستید و برای همین سایت را در دامنه ای که صاحب آن خود شما هستید قرار داده اید. همچنین این مسئله کمک می کند که آدرس اینترنتی شما آسان تر در ذهن بازدیدکنندگان بماند. فقط کافی است به این سوال پاسخ دهید که www.yoursite.com راحت در ذهن می ماند یا www.yoursite.wordpress.com .

برای انتخاب هاست توسعه کسب و کار را در نظر بگیرید:

قبل از اینکه دامنه ای را انتخاب کنید باید به این مسئله فکر کنید که آیا می خواهید در آینده کسب و کار خود را گسترش دهید و یا اینکه کسب و کار شما کوچک باقی خواهد ماند. به عنوان مثال سایت هایی که بر روی پلتفرم wix و یا squarespace قرار می گیرند فقط برای کسب و کارهای کوچک مناسب هستند و نمی توان آنها را توسعه داد. بنابراین برای اینکه در آینده مجبور به انتقال سایت خود به هاستی جدید نشوید همین الان تصمیم بگیرید که می خواهید کار خود را توسعه دهید یا خیر. زیرا انتقال سایت از یک هاست به هاست دیگر می تواند آسیب به سایت وارد کند.

رعایت نکات مهم در طراحی سایت

رعایت نکات مهم در طراحی سایت

رعایت نکات مهم در طراحی سایت

مدیریت سایت و محتوای آن را به وردپرس بسپارید:

وردپرس به دلیل اینکه بسیار ساده، سریع و نیز دارای نسخه فارسی است و همچنین می توان بر روی آن قالب ها و افزونه هایی را نصب کرد، بسیار انتخاب هوشمندانه ای است.

البته وردپرس برای همه سایت ها هم مناسب نیست. اگر بیزینس شما نیاز به ماژول های سنگین و حرفه ای مثل حسابداری، تحلیل تراکنش ها، امتیازدهی پیشرفته به کاربران و باشگاه مشتریان دارد بهتر است از وردپرس استفاده نکنید …

ساختار و قالب سایت مدرن و ساده باشد:

باید ساختار و قالب سایت خود را طوری در نظر بگیرید که بازدیدکننده بتواند راحت به قسمت های مختلف سایت دسترسی پیدا کند و دچار گیجی و سردرگمی نشود. دسته بندی صحیح و نمایش آدرس مکانی که بازدیدکننده در آن قرار دارد می تواند مفید باشد.

توسعه سلسله مراتب را فراموش نکنید:

شما باید سلسه مراتب ساده ای که شامل صفحه اصلی، صفحه درباره ما و صفحه تماس است را در نظر بگیرید. همچنین باید این سلسه مراتب برای دسته بندی کالاها و سرویس ها نیز وجود داشته باشد.

امکاناتی مناسب با وسعت کسب و کار خود برای سایت در نظر بگیرید:

امکانات سایت باید متناسب با وسعت کسب و کار شما باشد. در واقع باید امکاناتی را در نظر بگیرید که به آنها نیاز است و نه بیشتر. امکانات اضافه فقط باعث سنگین شدن سایت و گیجی و سردرگمی بازدیدکننده می شود.

بررسی سایت های معتبر در حوزه فعالیت خودتان:

برای اینکه بتوانید به الگوی مناسبی برای نحوه طراحی سایت برسید، بهترین راه مراجعه کردن به سایت های معتبر در زمینه کاری خودتان است. علاوه بر این اگر قرار است که طراحی سایت را به دست طراحی دیگر بسپارید باز هم این راه بهترین روش است تا بتوانید از طراحانی که این سایت های معتبر را طراحی کرده اند استفاده کنید و در واقع کار را به یک گروه متخصص و امتحان پس داده بسپارید.

فرآیند فروش ساده:

فرآیند فروش کالا و سرویس خود را باید ساده و آسان طراحی کنید و از پیچیدگی بپرهیزید. این کمک می کند که بازدیدکننده ای که قصد خرید دارد ترغیب به خرید شود و در میانه فرآیند خرید منصرف نشود.

فرمی ساده برای صفحه تماس با ما در نظر بگیرید:

ساده ترین ساختار و فرم را برای بخش تماس با ما در نظر بگیرید تا بازدیدکننده بتواند خیلی ساده مسائل و ابهامات خود را با شما مطرح کند. همچنین فراموش نکنید که سایر راههای ارتباطی را هم در این صفحه ذکر کنید تا بازدیدکننده بتواند با روشی و راه که مورد دلخواه اوست با شما تماس بگیرد.

رعایت نکات مهم در طراحی سایت

نکات مهم در طراحی سایت

نکات مهم در طراحی سایت

تصاویر ، رنگ بندی ، فونت و لینک دهی مناسب

استفاده از عکس در پس زمینه سایت همیشه عامل بدی نیست. بلکه اگر ماهرانه این عکس انتخاب شود، در کنار یک رنگ بندی مناسب، می‌تواند تاثیر فوق العاد‌ه‌ ای روی مخاطب شما داشته باشد. به موضوع رنگ‌بندی و انتخاب فونت نیز دقت کنید. طبق روان شناسی رنگ ها استفاده از رنگ تیره برای سایت های فروشگاهی پیشنهاد نمی شود. همین طور استفاده از رنگ های خیلی روشن در تمامی قسمت های سایت باعث بی روح شدن آن می شود . انتخاب درست تم رنگی و نوع فونت مناسب یکی از نکات مهم در طراحی سایت می باشد . شاید ساده به نظر برسد ولی رنگ بندی و فونت مناسب باعث ایجاد هماهنگی در سراسر سایت می شود و رعایت همین نکات به نظر کوچک تاثیرات بزرگی در جذب مخاطب دارد.

وب سازان خزر

علاوه بر صفحه اصلی، سایر صفحات هم باید طراحی مناسبی داشته باشند . لینک به صفحه اصلی، در تمام صفحات جانبی، موضوع مهمی است. به این موضوع دقت کنید که طراحی سایت باید به گونه‌ای باشد که کاربر بعد از ورود به یک صفحه، حس نکند به انتهای سایت و یا به یک بن بست رسیده است که تنها راه خروج از آن، بستن سایت می‌باشد!

لینک های مناسب، می‌تواند عاملی باشد تا بازدیدکننده خود را حفظ کنید .شما از راه های مختلف ، کاربران را وارد وب سایت خودتان کرده اید پس نباید او را در نیمه ی راه رها کنید ، برای حفظ کاربر باید مطالب مفیدی در مورد زمینه ی کاری خود به او ارائه دهید. پیشنهاد ما این است که صفحه اول خود را با تصاویر و محتوای زیاد شلوغ نکنید. سعی کنید یک دید کلی از سایت‌تان به کاربر بدهید و سپس او را به صفحات دیگر راهنمایی کنید. زمانی که شما مخاطبان سایت خود را بشناسید راحت تر می توانید محتوا و مطالب مورد نیاز آن ها را ارائه و به سوالات آن ها پاسخ دهید.

 منوی مناسب انتخاب کنید

یکی از نکات طراحی سایت که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، نحوه چیدمان منو سایت است. منوی سایت می تواند یک راهنمای بسیار خوب برای کاربران سایت شما باشد. در انتخاب نوع منو به این موضوع دقت داشته باشید که کاربران شما بتوانند. به راحتی صفحات مختلف سایت شما را ببینند و تعویض صفحات به راحتی انجام گیرد . در طراحی منو و زیرمنو سعی کنید از یک ساختار درختی استفاده کنید به گونه ای که بخش های مهم سایت بطور واضح در آن مشخص شده باشد .

صفحات مربوط به هر کدام از بخشها به صورت زیر مجموعه آن بخش نمایش داده شوند . البته متناسب با نوع وب سایت و خدمات شما انتخاب منو متفاوت خواهد بود . به عنوان مثال اگر یک وب سایت فروشگاهی بزرگ هستید که محصولات شما شامل دسته بندی های مختلفی است استفاده از منو هایی با گرافیک خطی پیشنهاد نمی شود در این حالت مگا منو ها انتخاب درست تری است ولی اگر یک وب سایت شرکتی هستید که در زمینه های خاصی فعالیت می کنید با یک منو ی خطی کاربر می تواند تمام خدمات شما را ببیند.

امنیت وب سایت را رعایت کنید

رعایت مسائل امنیتی در وب سایت از اهمیتی بسیار زیادی برخوردار است، هکرها و کسانی که در زمینه علوم ضدامنیتی شبکه فعالیت می کنند گاهی اوقات به دلیل دسترسی به اطلاعات مهم و اخاذی، و یا گاهی اوقات برای تفریح و سرگرمی، ساعت ها در اینترنت به دنبال وب سایت هایی می گردند که از نظر امنیتی ضعیف و قابل نفوذ باشند.بنابراین تسلط و تجربه طراح وب سایت در زمینه تکنیک های امنیتی و رعایت آنها در طراحی وب سایت از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است.

از وب سایت پشتیبانی کنید

یک وب سایت بدون پشتیبانی عملاً یک وب سایت غیرفعال و بدون استفاده است، بنابراین در هنگام عقد قرارداد دقت کنید. که موارد بخش پشتیبانی به صورت کاملا شفاف و مشخص (مانند شرایط پشتیبانی) ذکر شده باشد.

از آنجایی که نحوه طراحی، تکنیک های صفحه آرائی، نحوه استفاده از ابزارها، کدنویسی و … با یکدیگر متفاوت است، سعی کنید وظیفه پشتیبانی را به خود طراح و برنامه نویس وب سایت تان محول کنید. چرا که هیچ طراح و برنامه نویسی نمی تواند به خوبی طراح خود وب سایت آن را پشتیبانی و تغییرات موردنظرتان را در وب سایت اعمال کند.

رعایت نکات مهم در طراحی سایت

 طراحی سایت

طراحی سایت

از فونت خوانا استفاده کنید:

فونت مورد استفاده در سایت باید دارای سایز مناسب و خوانا باشد تا کاربر بتواند. به راحتی مطلب شما را بخواند و مشکلی از این بابت نداشته باشد.

بهینه سازی را فراموش نکنید:

برای اینکه سایت شما بیشتر در دید کاربران باشد و ترافیک و مخاطب بیشتری را داشته باشید. باید به اصول بهینه سازی توجه کنید و آن را پیاده کنید. مهمترین مسئله در زمینه سئو سایت، رسپانسیو بودن سایت شما به ویژه برای گوشی های همراه است. زیرا امروزه اکثر کاربران با استفاده از موبایل های خود اقدام به وب گردی و خرید می کنند. پس این نکته مهم را فراموش نکنید.

مشاوره طراحی سایت
برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،
می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید.
تلفن تماس : 01132256877
همراه : 09129317376

    سبد خرید
    question