Blog

تفاوت هاست و دامنه | وب سازان خزر

توسط هاست و سروردر ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

تفاوت هاست و دامنه

تفاوت هاست و دامنه چیست؟ سوالی که می تواند ذهن تمام کاربران را به خود مشغول کند. در این سایت از سرورکلیک می خواهیم درمورد تفاوت هاسـت و دامـنه برای شما توضیح دهیم. قبل از آن می خواهیم شما را با مفاهیمی همچون دامنه، هاست، انواع هاسـت و دامنه و… آشنا کنیم.

فرق بین هاست و دامنه، با تعریف آن مشخص خواهد شد. زمانی که شما می خواهید یک سایت راه اندازی کنید، باید نکات و فاکتورهایی را در نظر داشته باشید. شما می توانید با در اختیار داشتن اطلاعاتی به راحتی حرفه ای ترین سایت را در زمینه شغلی خود ایجاد کنید. در ادامه می خواهیم درمورد دو نمونه از مهم ترین فاکتورهای ایجاد سایت برای شما توضیح دهیم و درمورد تفاوت آن ها برای شما بگوییم.

فرق هاست با دامنه چیست؟

ایجاد و راه اندازی سایت، شاید در نگاه اول کار ساده ای باشد اما پیچیدگی های بسیار زیادی دارد. اگر می خواهید یک سایت فروشگاهی و یا تبلیغاتی و… راه اندازی کنید باید نکاتی را در نظر داشته باشید. زمانی که می خواهید یک سایت ایجاد کنید باید سه فاکتور اصلی و مهم را در نظر بگیرید.

 • هاست (Host)
 • دامنه (Domain)
 • سیستم مدیریت محتوا

وقتی درمورد فرق این دو فاکتور اطلاعات لازم را داشته باشید می توانید بهترین آن ها را برای ایجاد و طراحی یک سایت در نظر بگیرید. وجود هاست و دامنه از مهم ترین مواردی است که باید برای راه اندازی یک سایت حرفه ای در نظر داشته باشید. شما می توانید برای خرید بهترین و حرفه ای ترین میزبان به شرکت خدمات هاستینگ سرورکلیک مراجعه کنید.

بیشتر بدانید:

بازاریابی در شبـــکه های اجتماعی | وب سازان خزر

طراحی سایت سریع و ارزان

در ادامه این مطلب می خواهیم درمورد host و انواع آن ، دامنه و کاربرد های آن و تفاوت و فرقی که در بین آن ها وجود دارد، برای شما توضیح دهیم. شاید خیلی از افراد فکر کنند که host و domain تفاوت آنچنانی ندارد و نبود آن ها لطمه ای به سایت نمیزند. این تصور کاملا اشتباه می باشد. در ادامنه مطلب می خواهیم به توضیح کامل و جامع درمورد هاست و دامین داشته باشیم.

 

تفاوت هاست و دامنه

تفاوت هاست با دامنه

منظور از هاست چیست؟

زمانی که شما یک سایت راه اندازی می کنید، مهم ترین موردی که باید به آن توجه کنید خرید host حرفه ای، پرقدرت، قوی و با سرعت بالا می باشد. میزبان های رایگان که به فروش می رسند آنچنان امنیت ندارند و ما به شما خرید آن ها را پیشنهاد نمی کنیم. برای خرید بهترین و حرفه ای ترین host می توانید به شرکت خدمات هاستینگ سرورکلیک مراجعه کنید.

وجود host اهمیت بسیار زیادی دارد. شما برای اینکه بتوانید اطلاعات و فایل های مربوط به سایت خود را در فضایی نگه داری کنید، نیازبه فضای ذخیره سازی دارید که به آن host می گویند. میزبان ها با توجه به کاربردی که دارند در انواع مختلفی به فروش می رسند. شما می توانید ارزان ترین، حرفه ای ترین، پرسرعت ترین آن ها را برای سایت خود در نظر بگیرید.

Host یا همان میزبان، فضایی است که به صورت 24 ساعته در اختیار شما قرار می گیرد و برای اینکه بتواند بهترین خدمات را در اختیار شما قرار دهد، به یک اینترنت دائمی و پرسرعت متصل است. host ها معمولا روی server ها قرار دارند. سرور ها، سیستم های بسیار بزرگی هستند که به بخش های کوچک ترین به نام host تبدیل شده اند.

منظور از سرویس های میزبانی و ثبت دامین چیست ؟

فرق هاست و دامنه، تا حدودی برای شما با تعریف کلی host مشخص شد. همان طور که می دانید میزبان ها برای اینکه بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند در انواع مختلفی به فروش می رسند. شما می توانید با در نظر گرفتن پهنای باندی که به آن نیاز دارید، نوع سایتی که خودتان راه اندازی کرده اید.

تفاوت هاست و دامنه

انواع هاست:

به صورت کلی Host ها دو نوع هاست ویندوز و هاست لینوکس در اختیار کاربران قرار می گیرند. اما شما می توانید نمونه های زیر را در این دو مدل سفارش دهید.

 • دانلود
 • فروشگاهی
 • وردپرس
 • اشتراکی
 • مجازی
 • اختصاصی

فرق بین هاست و دامین، تا حدودی مشخص شد. با تعریف دامین در ادامه می توانید تفاوت هاسـت و دامنه را بهتر درک کنید.

دامنه اینترنتی چیست؟

 با تعریف دامنـه می توانیم تا حدود زیادی به سوال شما در خصوص فرق هاسـت و دامین چیست؟ پاسخ دهیم. دامـنه یا همان دامـین، درواقع، آدرس سایت شماست. شما می توانید از طریق دامنه سایت خودتان را به کاربر معرفی کنید. انتخاب آدرس سایت یا همان دامین، تا حد زیادی در ایجاد یک سایت حرفه ای نقش دارد

برای اینکه بتوانید خودتان را بهتر به کاربر معرفی کنید، باید در انتخاب نام و آدرس سایت خود نکاتی را در نظر داشته باشید. شما می توانید با در نظر گرفتن این نکات مهم خودتان را بهتر از رقبا به کاربر معرفی کنید. یکی از مهم ترین موارد در انتخاب آدرس سایت، نوع دامینی است که شما انتخاب می کنید.

یکی از شباهت هایی که می توانیم برای دامین و میزبان، در نظر بگیریم انواع آن می باشد. دامین نیز دارای انواع مختلفی است که شما می توانید با توجه به نیاز خودتان آن را انتخاب کنید. Domain ها نیز بر اساس کاربردی که دارند به دسته های متنوعی تقسیم شده اند که در ادامه بیشتر درمورد آن توضیح خواهیم داد.

دامنه از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. برای نمونه آدرس www.websazanco.ir را در نظر بگیرید. به قسمت دوم آن توجه کنید، websazanco نامی است که برای سایت انتخاب شده است و کاربران می توانند با استفاده از آن به سایت برسند و آن را بشناسند. آخرین قسمت آن یعنی .ir که دارای ارزش بسیار زیادی است، پسوند را برای ما نمایش می دهد. که براساس کاربردی که دارد متنوع است.

تفاوت هاست و دامنه

انواع پسوند دامنه:

 • عمومی
 • بین المللی
 • اختصاصی

پسوند ها با توجه به نوع سایت ها ایجاد شده اند. پسوند های عمومی معمولا برای تمامی سایت ها در زمینه های مختلف شغلی کاربرد دارد، پسوند های ملی مانند .ir می توانند نشان دهنده ملیت باشند و اختصاصی که برای سایت هایی در زمینه های کاری خاص اغلب استفاده می شوند.

طراحی و ساخت سایت بابل

مشاوره طراحی سایت

برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،

می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید .

تلفن تماس :01132256877

همراه :09129317376

  سبد خرید
  question