Blog

بهترین زبان برنامه نویسی

توسط برنامه نویسیدر ۸ خرداد ۱۴۰۱

وب سازان خزر

 برنامه نویسی

برنامه نویسی همواره یک زمینه شغلی پرتقاضا و پردرآمد بوده است. به همین دلیل، افراد بسیاری به دنبال ورود به حوزه برنامه نویسی هستند و قصد دارند در این حیطه به صورت حرفه‌ای فعالیت کنند. اما معمولاً افراد در خصوص این مسئله تردید دارند که باید حرفه برنامه نویسی را با یادگیری چه زبانی شروع کنند؟ بنابراین در این مقاله با استفاده از آمار و ارقام و تحقیق و جستجو، بهترین زبان های برنامه نویسی سال 1401 یا 2022 در حوزه‌های مختلف معرفی شده‌اند.

تا به این وسیله، کمی از میزان سردرگمی افراد در خصوص انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب برای یادگیری کاسته شود. البته باید توجه داشت که در واقعیت به آن صورت چیزی به نام بهترین زبان برنامه نویسی وجود ندارد و با توجه به کاربرد و زمینه فعالیت، زبان‌های برنامه نویسی مورد استفاده هم متفاوت هستند. بنابراین، در این مقاله کاربردی‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در رابطه با امور گوناگون معرفی شده‌اند.

کاربرد زبان های برنامه نویسی در انتخاب بهترین زبان های برنامه نویسی چه تاثیری دارد؟

انتخاب بهترین زبان های برنامه نویسی چندان کار ساده‌ای نیست، چرا که عوامل مختلفی در این انتخاب دخیل هستند. اولین مسئله‌ای که کار انتخاب  را سخت می‌کند،‌ تعداد زیاد آن‌ها است، زیرا بالغ بر ۷۰۰ زبان برنامه نویسی مختلف وجود دارد.

چالش دیگر این است که بسیاری از زبان های برنامه نویسی برای هدف خاصی خلق شده‌اند و کارهایی که می‌توان با آن‌ها انجام داد محدود و متفاوت هستند. مثلاً جاوا اسکریپت عمدتاً در توسعه و برنامه نویسی وب (فرانت اند و جدیداً در بک اند) کاربرد دارد. یا زبان سوئیفت تنها برای برنامه نویسی iOS (ساخت اپلیکیشن برای دستگاه‌های شرکت اپل) به کار گرفته می‌شود.

از طرف دیگر، برخی از زبان های برنامه نویسی مثل پایتون و جاوا همه‌منظوره هستند. یعنی می‌توان با آن‌ها کارهای مختلفی انجام داد. مثلاً می‌توان از پایتون هم در برنامه نویسی وب، هم در توسعه اپلیکیشن‌های تلفن‌‌های هوشمند، هم در طراحی ربات هوشمند (رباتیک)، هم در علم داده و همچنین در بسیاری از موارد دیگر استفاده کرد.

بهترین زبان برنامه نویسی

این مسئله هم که هر زبان برنامه نویسی دامنه کاربرد متفاوتی دارد و برخی تک‌منظوره و برخی دیگر همه‌منظوره هستند در انتخاب بسیار تاثیرگذار است. چرا که برخی از زمینه‌ها و حیطه‌هایی که در آن‌ها از برنامه نویسی استفاده می‌شود، نسبت به سایر حوزه‌ها بسیار محبوب‌تر و پر تقاضا‌تر هستند. مثلاً برنامه نویسی وب یا همان توسعه وب یکی از زمینه‌های برنامه نویسی به حساب می‌آید که بسیار رایج است و وسعت زیادی دارد.

بنابراین محبوبیت برنامه نویسی وب می‌تواند یکی از دلایل اصلی برای انتخاب جاوا اسکریپت به عنوان یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی به حساب آید. یا مثلاً همه‌منظوره بودن پایتون و امکان استفاده از آن در کاربردهای مختلف به طور قطع تاثیر بسیار زیادی بر انتخاب آن به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی دارد. اگرچه سادگی این زبان و به دنبال آن امکان یادگیری سریع پایتون هم یکی دیگر از عوامل بسیار مهم محسوب می‌شود.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای من چه هستند؟

همان‌طور که پیش‌تر هم به آن اشاره شد، اکثر زبان های برنامه نویسی برای منظور و هدف خاصی طراحی شده‌اند و کاربرد مشخصی دارند. بنابراین، فهرست بهترین زبان های برنامه نویسی با توجه به زمینه کاربردی و مورد استفاده می‌تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد. مثلاً زبان های برنامه نویسی برای هک با برنامه نویسی اندروید متفاوت هستند.

بنابراین فردا ابتدا باید زمینه فعالیت خود را بر اساس علاقه و استعداد انتخاب کند و بعد می‌توان شاخص‌ترین زبان های برنامه نویسی در یک زمینه خاص را شناسایی و شروع به یادگیری آن‌ها کرد.

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

بهترین زبان های برنامه نویسی سال 1401 یا 2022 کدامند؟

تنها با جستجویی ساده در اینترنت می‌توان به راحتی دریافت که به طور کلی پایتون بهترین زبان برنامه نویسی سال 1401 یا 2022 به حساب می‌آید. جاوا اسکریپت هم به دلیل محبوبیت زیاد برنامه نویسی وب، قدرتمندی این زبان و قابلیت‌های ویژه‌ای که دارد، در جایگاه دوم بهترین زبان های برنامه نویسی قرار می‌گیرد. در ادامه هر یک از بهترین زبان های برنامه نویسی سال 1401 یا 2022 به ترتیب فهرست شده‌اند:

پایتون (Python)
جاوا اسکریپت (JavaScript)
HTML و CSS
جاوا (Java)
C، سی‌پلاس‌پلاس و سی‌شارپ (C/C++/C#‎)
PHP
کاتلین (Kotlin)
سوئیفت (Swift)
R
Golang

۱. پایتون بهترین زبان برنامه نویسی همه منظوره

پایتون را می‌توان به عنوان آینده زبان های برنامه نویسی در نظر گرفت. طبق آخرین آمار، پایتون تقریباً زبان برنامه نویسی اصلی ۸۰ درصد برنامه نویسان و توسعه دهندگان به حساب می‌آید. وجود کتابخانه‌های گسترده در پایتون امکان استفاده از آن را در فرآیندهای هوش مصنوعی، علم داده و یادگیری ماشین بسیار تسهیل کرده است. در حال حاضر پایتون بسیار محبوب و پرطرفدار است و می‌توان آن را پادشاه زبان های برنامه نویسی دانست. بنابراین می‌توان گفت که یادگیری این زبان برنامه نویسی در سال ۱۴۰۱ موفقیت و رشد چشمگیری را به دنبال خواهد داشت.

کاربرد پایتون چیست ؟

با وجود اینکه فهرست بلند بالایی از کاربردها وجود دارند که پایتون به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی برای آن‌ها به حساب می‌آید. باید گفت که به طور قطع پایتون بهترین زبان برنامه نویسی برای دو کاربرد علم داده و یادگیری ماشین است. در واقع هر زمان که قصد کار با داده‌ها مثل استخراج داده‌ها از وب (Web Scraping)، داده کاوی، تحلیل داده‌ها، مصورسازی داده‌ها، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی وجود داشته باشد. پایتون بهترین انتخاب محسوب می‌شود.

کاربردهای پایتون

در ادامه، اکثر کاربردهای اصلی پایتون فهرست شده‌اند:

هوش مصنوعی و علم داده (محاسبات علمی|تحلیل داده|یادگیری ماشین)
توسعه و برنامه نویسی نرم افزار (مثل خواندن و ایجاد شاخه‌های فایل، ساخت GUI و API، کاربردهای بلاکچین، اپلیکیشن‌های صوتی و تصویری و سایر موارد)
توسعه و برنامه نویسی وب و ایجاد کاربردهای وب یا وب اپلیکیشن (در سمت بک اند)
خودکارسازی (Scripting)
توسعه اپلیکیشن موبایل
تست نرم افزار و طراحی پیش نمونه
کاربردهای بازارهای مالی

پایتون

پایتون

ویژگی های زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون یکی از پول‌سازترین زبان های برنامه نویسی به حساب می‌آید که ویژگی‌های بسیار جذابی را ارائه می‌کند. برخی از ویژگی‌های مهم پایتون در ادامه فهرست شده‌اند:

1.یادگیری پایتون و برنامه نویسی با آن بسیار آسان است.
2.پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا است.
3.پایتون زبان برنامه نویسی رایگان و متن باز به حساب می‌آید.
4.پایتون دارای کتابخانه‌ها و فریم‌ورک‌های وسیعی است که تعداد زیادی از کاربردهای مختلف به وسیله آن‌ها پشتیبانی می‌شوند.
5.با زبان هایی مثل جاوا و C پیاده‌سازی شده است. که گونه‌هایی مثل Jython ،CPython و سایر موارد را شامل می‌شود.
6.پایتون از رابط کاربری گرافیکی پشتیبانی می‌کند.
7.شرکت‌های بزرگی مثل اینتل، فیسبوک، اسپاتیفای، نتفلیکس و سایر موارد بر پایه پایتون فعالیت می‌کنند و روی آن کار می‌کنند.

مشاوره طراحی سایت
برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،
می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید.
تلفن تماس : 01132256877
همراه : 09129317376

    سبد خرید
    question