Blog

برنامه نویسی چیست؟

توسط نرم افزاردر ۵ آبان ۱۳۹۹

برنامه نویسی چیست؟ | برنامه‌نویسی یک روش حل مسئله به کمک کامپیوتر است .به زبان خیلی ساده،‌ برنامه نویسی عبارت است از نوشتن دستوراتی که یک سیستم، مثل کامپیوتر آن‌ ها را متوجه شده و دستورات ما را یکی پس از دیگری اجرا می کند. حال، یک زبان برنامه نویسی لغات، دستورات و قوانینی را در اختیار ما به عنوان یک برنامه نویس قرار می‌دهد که از آن طریق می‌توانیم با کامپیوترها، و سیستم‌های کامپیوتری صحبت کنیم (دقیقاً به همان صورت که ما از واژگان زبان شیرین فارسی برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنیم، و حرف همدیگر را می فهمیم!)توجه داشته باشیم که یک برنامه ی کامپیوتری چیزی بیش از حل یک مسأله نیست.

وب سازان خزر

تاریخچه :

اولین برنامه رایانه ای به‌طور کلی به سال ۱۸۴۳ مربوط می‌شود، هنگامی که Ada Lovelace، ریاضیدان، الگوریتمی را برای محاسبه دنباله ای از اعداد Bernoulli منتشر کرد، که قرار است توسط موتور تحلیلی چارلز بابیج انجام شود. در دهه ۱۸۸۰ هرمان هالریت مفهوم ذخیره داده‌ها را به صورت قابل خواندن با دستگاه اختراع کرد.بعداً یک کنترل پنل (افزونه) به Tabulator Type 190 خود که به آن اضافه شده بود اجازه داد که برای مشاغل مختلف برنامه‌ریزی شود و تا اواخر دهه ۱۹۴۰ تجهیزات ضبط واحدی مانند IBM 602 و IBM 604 توسط پنل‌های کنترل به روش مشابهی برنامه‌ریزی شدند.اولین کامپیوترهای الکترونیکی با این حال با مفهوم رایانه‌های برنامه ذخیره شده معرفی شده در سال ۱۹۴۹. هر دو برنامه و داده‌ها به همان شیوه. در حافظه کامپیوتر. ذخیره و دستکاری شدند.

 

 

برنامه نویسی چیست؟ | برنامه نویسی

برنامه نویسی چیست؟ | برنامه نویسی

 

 

برنامه نویس کیست ؟

برنامه‌نویس شخصی است که سعی می‌کند برای مسئله‌ها بهترین پاسخ‌ها را پیدا کند، و آنها را به کمک زبان‌های برنامه‌نویسی به کامپیوتر منتقل کند. بدین صورت کامپیوتر اطلاعات دریافتی را پردازش می‌کند، و خروجی کار را نمایش می دهد.پس شخص برنامه‌نویس باید به فرآیند حل مسئله، تحلیل داده‌ها، عیب‌یابی و… مسلط باشد.

برنامه نویسی چیست؟

کاربرد برنامه‌نویسی چیست ؟

اگر می‌پرسید برنامه نویسی در کجا کاربرد دارد؟ بهتر است بگویم همه جا! امروزه تمامی سیستم‌هایی که اندکی هوشمند به نظر می‌رسند برنامه‌نویسی شده‌اند!

به گوشی موبایل خود نگاه کنید، برای تمام فعالیت‌هایی که این گوشی انجام می‌دهد. (فرستادن پیام، گرفتن عکس، پخش ویدیو و…).برنامه‌ای نوشته شده است.تک تک نرم‌افزار‌هایی که در آن نصب کرده‌اید توسط برنامه نویس‌ها کدنویسی شده است. حتی ماشین لباسشویی، یخچال‌های هوشمند هم دارای برنامه‌هایی هستند که از قبل طراحی شده‌اند. پس با در نظر گرفتن این نکات. می توان متوجه شد که. برنامه‌نویسی علمی است که در تمامی علوم و صنایع دیگر به کاربرده می‌شود.

 

برنامه نویسی چیست؟ | کاربرد برنامه نویسی

برنامه نویسی چیست؟ | کاربرد برنامه نویسی

 

انواع برنامه نویسی :

نوع front-end چیست؟

برنامه نویسی front-end شامل کدنویسی و ایجاد عناصری است. که کاربران می توانند آن ها را ببیند و با آنان ارتباط برقرار کنند. به صورتی که با تمام وجود یک وبسایت با نرم افزار را احساس میکنند و آن را در نظر می گیرند.

سه زبان اصلی توسعه دهندگان فرانت که باید بدانند:

HTML
جاوا اسکریپت
CSS

برنامه نویسی چیست؟

نوع back-end چیست؟

تهیه کردن برنامه به روش back-end شامل کدنویسی و ایجاد عناصری است که باعث می شود یک نرم افزار ، یا وبسایت وظیفه خود را انجام دهد و به خوبی کار کند. این کد ها به طور معمول برای کاربران قابل مشاهده نیست.

توسعه دهندگان وب back-end با. پایگاههای داده ای که اطلاعات را ذخیره می کنند. مانند جزئیات مشتری. و سرورهایی که پایگاه داده ها (تقریبا) زندگی می کنند. کار می کنند.

برنامه نویسان فرانت و بک اند، هر دو نیاز به خلاقیت دارند. اما توسعه دهندگان فرانت نیاز به یک خلاقیت بصری، و ایده پردازی دارند تا بتوانند به بهترین نحو برای کاربران سایت قضاوت کنند.

نمونه های اصلی توسعه اولیه عبارتند از: فونت بسیار زیبا بر روی صفحه وب مورد علاقه خود، نوار لغزنده در صفحه اصلی سایت خبری، حتی منوی کشویی که در آن شما می توانید گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

همه چیز از طرح رنگی به طرح به موقعیت به تایپوگرافی مسئولیت برنامه نویس فرانت است.

در زیر چند نمونه از زبان های برنامه نویسی بک اند را معرفی میکنیم:

پی اچ پی
روبی
پایتون
ای اس پی

برنامه نویسی چیست؟

انواع زبان برنامه نویسی

آشنایی داشتن با انواع زبان های برنامه نویسی برای افرادی که به دنبال شغلی در زمینه برنامه نویسی و سایر حوزه‌های فناوری اطلاعات هستند، بسیار مفید و مهم است. به واسطه آشنایی با انواع زبان‌های برنامه نویسی می‌توان تشخیص داد که چه زبانی برای چه کاربردی مناسب است و افراد می‌توانند بر اساس زمینه مورد علاقه، زبان برنامه نویسی مناسب را برای یادگیری انتخاب کنند. انواع زبان‌های برنامه نویسی را می‌توان به دو دسته کلی زبان‌های سطح بالا و سطح پایین تقسیم کرد.

برنامه نویسی چیست؟ | زبان برنامه نویسی

برنامه نویسی چیست؟ | زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی سطح پایین

این زبان قابل درک‌ترین نوع زبان برای کامپیوتر به حساب می‌آید که می‌توان آن را به روش‌های زیر دسته‌بندی کرد:
1.زبان ماشین (1GL): این نوع زبان رشته‌هایی از اعداد دودویی را شامل می‌شود و تنها زبانی است که به طور مستقیم برای پردازنده کامپیوتر یا همان سی‌پی‌یو قابل درک است.
2.زبان اسمبلی (2GL): این زبان هم نوعی از زبان‌های سطح پایین به حساب می‌آید، چرا که برای طراحی یک برنامه با این زبان، برنامه نویس باید اطلاعات جزئی را در خصوص مشخصات سخت‌افزاری در اختیار داشته باشد.

زبان برنامه نویسی سطح بالا

دستورالعمل‌های این نوع زبان برنامه نویسی شباهت و نزدیکی زیادی به زبان انسان یا همان زبان انگلیسی دارند. در زبان سطح بالا از نشانه‌گذاری ریاضی برای اجرای وظایف استفاده می‌شود. یادگیری زبان سطح بالا بسیار آسان‌تر است. زبان‌های سطح بالا را می‌توان به بخش‌های زیر دسته‌بندی کرد:
زبان رویه محور (3GL): برنامه نویسی رویه محور یا همان رویه‌ای. روشی است برای مدل‌سازی مسئله. از طریق مشخص کردن گام‌ها و ترتیب آن گام‌هایی که. باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب. یا وضعیت خاصی در برنامه پیمایش شوند.
زبان مسئله محور (4GL): در این نوع زبان. به کاربران اجازه داده می‌شود. تا بدون توصیف تمام جزئیات مروبط به نحوه اعمال تغییرات روی داده‌ها، با هدف تولید نتیجه، مشخص کنند که خروجی باید چه چیزی باشد. این یک گامی فراتر از 3GL به حساب می‌آید.
زبان طبیعی (5GL): زبان‌های طبیعی همچنان در مرحله توسعه و ساخت هستند. در این نوع از زبان‌ها می‌توان گزاره‌هایی را نوشت که شبیه به جملات عادی به نظر می‌رسند.

سخن آخر :

زبان های برنامه نویسی بخش اصلی نرم افزار می باشند. بدون آنها ما نمی توانیم بسیاری از برنامه ها و نرم افزار ها را تولید کنیم.

زبان های برنامه نویسی یک عامل کلیدی. برای نرم افزار و سیستم های. تعبیه شده می باشد. بدون این زبان ها ما نمیتوانیم ارتباطی با ماشین ها و سیستم ها داشته باشیم. سیستم ها فقط کد یا زبان ماشین را می‎دانند.

یک برنامه نویس خوب و حرفه‌ای، باید مشکلات زندگی انسان‌ها، شرکت‌ها، سازمان‌ها و… را پیدا کند، و از طریق طراحی و برنامه نویسی سیستم‌هایی، آن مشکلات را حل کند. بطور خلاصه، وظیفه‌ی اصلی یک برنامه نویس، حل مشکلات موجود است، که با استفاده از تخصصی که دارد میتواند این مشکلات را حل کند.

 

برنامه نویسی چیست ؟

مشاوره طراحی سایت

برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،

می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید .

تلفن تماس :01132256877

همراه :09129317376

    سبد خرید
    question