Blog

آموزش تایپ 10 انگشتی

توسط آموزشدر ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

آموزش تایپ 10 انگشتی _ شاید شما هم در محل خود همکاری را دیده اید که سرعت تایپ بالایی دارد و این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه به این سطح مهارت رسیده است.تایپ ده انگشتی را میتوان یک مهارت شغلی مهم دانست که میتواند جایگاه شما را در موقعیت شغلیتان تغییر دهد. روش تایپ 10 انگشتی یک روش کاملاً ثابت شده برای استفاده کارآمد از صفحه کلید رایانه شماست و در واقع شما بدون نگاه کردن به صفحه کلید میتوانید. با سرعتی بیش از 5برابر افراد عادی (180حرف در دقیقه) تایپ کنید. در این مقاله تایپ ده انگشتی را به شما آموزش خواهیم داد.

وب سازان خزر

هدف از روش 10 انگشتی

هدف این است که استفاده از صفحه کلید را در ضمیر ناخودآگاه خود حک کنید. ناخودآگاه به شما کمک می کند تا در عرض چند ثانیه و به طور خودکار ، بتوانیم به آسانی و بدون نگاه کردن تایپ کنید.

نگاه کردن و تایپ کردن ، انرژی غیرضروری را مصرف می کند. اما با داشتن این مهارت شما میتوانید به راحتی بر محتوایی که تایپ میکنید تمرکز کنید و در نهایت مهارت های شما بهبود می یابد.

مزایای تایپ ده انگشتی

1- یک تایپیست به راحتی می تواند ۸۰-۷۵ کلمه در دقیقه را تایپ کند بنابراین یکی از مهمترین مزایای تایپ ده انگشتی افزایش سرعت و ذخیره زمان است.

2- با توجه به اینکه این روش کاملا اصولی است بنابراین دقت شما در تایپ بسیار زیاد خواهد شد.

3- تایپ کردن یک فعالیت ذهنی و فیزیکی است، بنابراین شما را خسته خواهد کرد. یادگیری تایپ صحیح و استاندارد به شما کمک خواهد کرد که بدون فکر کردن زیاد و از روی عادت تایپ حروف را انجام دهید.

4- با توجه به اینکه این روش اصولی و استاندارد است شما از همه انگشتان دستتان به یک اندازه استفاده خواهید کرد. بنابراین سلامت دستتان تهدید نمیشود.

5- هر باری که لازم باشد شما برای پیدا کردن حرفی رو کیبورد سر خود را خم کنید و با چشمانتان به دنبال حرف کلید مورد نظر بگردید، خواه این زمان کوتاه باشد یا بلند، تمرکز شما به صورت متوالی در حال بالا و پایین شدن است.

6- افزایش بهره وری به نوعی مدیریت زمان و مدیریت انرژی و هوش یک فرد در یک واحد زمانی خاص است. از آنجایی که در سیستم تایپ استاندارد، سرعت شما افزایش پیدا می کند، دقت شما زیاد می شود و تمرکز خود را بهتر در اختیار دارید، به طور اتوماتیک بهره وری شما افزایش یافته است.

7- یکی از نکات قابل تامل در زمانی که از تایپ استاندارد استفاده می کنید این است که شما در لحظه می توانید خطاهای خود را ویرایش کنید. زیرا چشمان شما به صفحه نمایش نگاه می کند و نه به صفحه کلید.

8- شاید این مورد را بتوان جمعی از مزایایی دیگر باشد، افزایش تمرکز، بهروه وری و حتی انرژی شما میتواند بر موقعیت شغلی شما تاثیر بگذارد و برای شما یک امتیاز مثبت حساب شود.

آموزش تایپ 10 انگشتی
مرحله اول

مرحله اول برای یادگیری تایپ 10 انگشتی، یادگیری قواعد و اصول است. شما باید موقعیت هر انگشت بر حروف را یاد بگیرید تا بتوانید با تمرین و تکرار آن را به حافظه بسپارید. در قدم اول شما باید موقعیت دو حرف شاخص یعنی “ت” و “ب” را بشناسید، همانگونه که در کیبورد خود مشاهده میکنید این دو حرف دارای برجستگی است که این کار شما را آسان خواهد کرد.

اگر انگشتان اشاره بر این حروف شاخص قرار بگیرد، سایر انگشتان کنار این دو حروف قرار میگیرد، انگشتان شست روی کلید space قرار خواهد گرفت. در تایپ 10 انگشتی هر انگشت مسئله زدن کلیدهای مشخصی است و همواره باید به یاد داشته باشید که کدام انگشت چه کلیدی را تایپ می‌کند. تمرین تایپ ده انگشتی به مرور این قوانین را در شما ایجاد می‌کند. شکل زیر موقعیت هر انگشت و حرف را نشان داده است:

آموزش تایپ 10 انگشتی

آموزش تایپ 10 انگشتی

آموزش تایپ 10 انگشتی

مرحله دوم

حال که قواعد را میدانید، باید تکرار و تمرین داشته باشید، این مهارت نیز مانند سایر مهارت ها نیازمند تمرین است. در این قسمت شما با استفاده از یک نرم افزار واژه پرداز مثل Notepad متنی را تایپ می‌کنید سپس در خط بعدی همان متن یا جمله را مجدد تایپ می‌کنید.

در این حالت سعی کنید فقط از حروف میانی صفحه کیبورد استفاده کنید؛ پس از اینکه این کار را انجام دادید جمله دیگری را انتخاب کرده و برای آن نیز همین فرآیند را انجام دهید با تکرار این تمرین به مرور این کار را با سرعت بیشتری انجام می‌دهید. بعد از اینکه این روند را با حروف وسط صفحه‌ی کیبرد انجام دادید به سراغ ردیف پایینی و بالایی صفحه رفته و همین کار تمرین و تکرار کنید. برای تمرین کردن ردیف‌های پایینی، بالایی و میانی می‌توانید از تمرین‌های زیر استفاده کنید.

سوالات متداول

1- داشتن مهارت تایپ 10 انگشتی برای چه مشاغلی لازم است؟

این مهارت به شما کمک میکند تا علاوه بر افزایش سرعت، انرژی کمتری مصرف کنید بنابراین اگر شما نویسنده، استاد، تولید کننده محتوا و یا برنامه نویس هستید لازم است تا تایپ قوی داشته باشید. برای برنامه نویسی لازم است شما تایپ 10 انگشتی را به خوبی فرا بگیرید تا بتوانید در شغل خود موفق ظاهر شوید.

2- بازار کار تایپ ۱۰ انگشتی چگونه است؟

امروزه تقریبا در همه ی مشاغل نیاز به یک تایپیست حرفه ای وجود دارد. اما این موضوع به این معنی نیست که افراد زیادی این مهارت را دارند. سرعت بالا و رقابت زیاد در بازار کار افراد را بر این داشته تا هر چه سریعتر اطلاعات مکتوب روی برگه ها را به کامپیوتر ها منتقل کنند. این اتفاق هر چه سریعتر محقق شود، به همان نسبت منفعت بیشتری برای صاحبان کسب و کار دارد. در چنین شرایطی کسب و کارها به دنبال افراد تایپیست خواهند بود.

سرعت تایپ

تایپ ده انگشتی می تواند به شدت سرعت تایپ شما را افزایش دهد. شاید تاکنون از روش یافتن حرف روی صفحه کلید و فشردن آن در طول زندگی استفاده کنید یا از نوع دیگری از گذاشتن 10 انگشت روی صفحه کلید استفاده کنید. در هر صورت، این روش ها سرعت تایپ شما را نسبت به روش تایپ ده انگشتی بسیار کاهش می دهد. استفاده از برنامه ای مانند TypingMaster به صورت آنلاین می تواند به افزایش چشمگیر سرعت تایپ شما در مدت زمانی کوتاه کمک کند. نه تنها این مزیت شما را در مقابل رئیس ها و مدیران جذاب جلوه می دهد، بلکه باعث می شود امورتان را به سرعت و در زمان پایین به پایان برسانید.

زمان

فکر کنید: اگر اکنون در هر دقیقه 20 کلمه تایپ کنید (wpm) پس این به این معنی است که حدودا 30 دقیقه برایتان وقت می برد تا یک متن یک صفحه ای را کامل کنید. فکر کردن به این که چه می خواهید بنویسید و مدت زمانی که شروع و پایان تایپ هنگام نیاز به نگاه کردن به صفحه کلید می برد ممکن است باعث شود نزدیک به یک ساعت زمان به خرج دهید تا این کار را به پایان برسانید.

با یادگیری تایپ ده انگشتی، می توانید سرعت تایپتان را تا 40 کلمه در دقیقه و یا حتی 60 کلمه در دقیقه افزایش دهید و از اسراف زمان در انجام کارهای بسیار ساده جلوگیری کنید. نه تنها می توان به سرعت تایپ شما اعتماد کرد، بلکه همچنین می توانید تمرکزتان را به جایی که باید، متمرکز کنید.

آموزش تایپ 10 انگشتی

 تایپ 10 انگشتی

تایپ 10 انگشتی

تمرکز

فکر کنید به دفعاتی که باید به صفحه کلید نگاه کنید تا کلید درست را انتخاب کنید. یا، شاید می بینید که دائما تایپ غلط می کنید و باید به عقب برگشته و نوشته خود را اصلاح کنید.

هر بار این اتفاق می افتد، این تمرکز شما را به هم می زند و حواستان پرت می شود. تایپ ده انگشتی به شما یاد می دهد که هنگام تایپ بر حافظه محرک خود (حافظه عضلات) به جای قدرت بینایی تکیه کنید که باعث آزادی بیشتر شما می شود که دقت خود را به جای صفحه کلید روی صفحه نمایش متمرکز کنید.

سلامتی

اگر شما زمان زیادی پشت میز صرف می کنید، پس احتمالا می دانید که نشستن و تایپ کردن در مقابل یک رایانه به چه میزان بدن شما را خسته می کند. شانه های دردناک، گردن خشک شده و مچ های زخمی برخی از عوارض نشستن نادرست و عادات غلط مربوط به کامپیوتر است.

همین که روش صحیح نشستن و عادات صحیح را یاد گرفتید، دست و بازوها و شانه های شما استراحت خواهند کرد و سطح انرژی شما در طول روز ثابت و استوار خواهد بود. تایپ ده انگشتی تنها روشی برای افزایش سرعت تایپ و کاهش خطاها نیست، بلکه در مورد فراگیری عادات سالم در ارتباط با رایانه است تا احتمال صدمه را کاهش دهد و راحتی بیشتری را فراهم کند.

ویرایش

اگر زمان خود را صرف نگاه کردن به صفحه کلید کنید، ایرادهای گرامری یا املایی خود را متوجه نخواهید شد. تا وقتی که خودتان دوباره متن را بررسی کنید. تایپ ده انگشتی این امکان را هنگام انجام کار به شما می دهد. چرا که هنگام تایپ ایراد خود را روی صفحه کلید خواهید دید و از دکمه Backspace برای اصلاح آن استفاده خواهید نمود. این روش تایپ برای ایرادهای گرامری نیز مفید است. چرا که هر چیزی که در سرتان می گذرد ممکن است به همان خوبی روی کاغذ نرود.

مشاوره طراحی سایت
برای دریافت راهنمایی های مربوط به طراحی و بهینه سازی سایت،
می توانید از قبل با مشاوران ما در تماس باشید.
تلفن تماس : 01132256877
همراه : 09129317376

    سبد خرید
    question